Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

„Za kulisami filmów” (nowość od ARTE)

Artykuły

Od Marlona Brando do Billa Murraya przez ekscentryczną reżyserię Pedro Almodovara, seria Za kulisami filmów przybliża nam genezę, historię i reakcje publiczności na absolutnie kultowe filmy Siódmej Sztuki.

Kulisy filmu The Square

Dokument opowiada o kulisach filmu Rubena Östlunda The Square, laureata Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes w 2017 roku.

Kulisy filmu Mama

Xavier Dolan z Québecu otrzymał w 2014 r. w Cannes Nagrodę Specjalną Jury za film Mommy. Prawdziwe wyróżnienie dla początkującego, 25-letniego reżysera! Jego niezwykły film o skomplikowanej relacji samotnej matki i jej nadpobudliwego syna zachwycił krytyków, a wkrótce także widzów. Co kryje się za historią Dolana?

Kulisy filmu Rozstanie

Złoty Niedźwiedź, Oscar, Złoty Glob i Cezar za najlepszy film zagraniczny: „Rozstanie” (2011) zdobył najważniejsze nagrody filmowe na świecie. Dzięki reżyserowi, oraz występującym w filmie aktorom i aktorkom, dokument ten oferuje fascynujące spojrzenie na piąty film irańskiego reżysera Asghara Farhadiego.

Kulisy filmu Lot nad kukułczym gniazdem

Lot nad kukułczym gniazdem to klasyk czechosłowackiego reżysera Milosa Formana. W filmie przedstawia on uderzającą metaforę zniewolenia jednostek przez władzę. W naszym dokumencie łączymy archiwalne materiały zdjęciowe i wywiady z głównymi bohaterami tego filmowego projektu: Milosem Formanem, Michaelem Douglasem oraz Louise Fletcher, która przyjęła najtrudniejszą rolę w tym filmie po tym, jak odrzuciło ją pięć innych gwiazd.

Kulisy filmu Między słowami

Wywiad z reżyserką Sofią Coppolą o realizacji Między słowami oraz nieoczekiwany sukcesie filmu z Billem Murrayem i Scarlett Johansson w rolach głównych.

Kulisy filmu Mechaniczna pomarańcza

Zgodzicie się, że łatwiej jest stworzyć ciekawy czarny charakter, a dobre postaci często wypadają banalnie? Czy właśnie o tym myślał Stanley Kubrick, kiedy w 1970 roku podjął się adaptacji filozoficznej powieści Anthony’ego Burgessa Mechaniczna pomarańcza? Stworzył film, który opowiada o praniu mózgu i banalnej przemocy. Wielu dostrzegło w nim przestrogę dla zachodniego społeczeństwa. 

Kulisy filmu Wszystko o mojej matce

Nakręcony w 1999 roku film Wszystko o mojej matce jest trzynastym pełnometrażowym filmem Pedro Almodóvara. Reżyserk bada społeczeństwo Barcelony na przełomie tysiącleci poprzez równie burzliwe losy pięciu kobiet. Zachwycające spojrzenie na arcydzieło reżysera, które przyniosło mu Oscara za najlepszy film zagraniczny i przyczyniło się do jego międzynarodowej sławy. Z udziałem Penélope Cruz, Marisy Paredes, Cecilii Roth i Antonii San Juan, a także z epizodem urodzonego w La Manchy filmowca i jego brata Agustina.

Kulisy filmu Ostatnie tango w Paryżu

Ten trzymający w napięciu dokument Serge’a July’a i Bruno Nuyttena zagłębia się w historię powstawania filmu Ostatnie tango w Paryżu Bernardo Bertolucciego, w którym główne role zagrali Marlon Brando i Maria Schneider.