Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

Trzy dokumenty o Ukrainie od ARTE

Artykuły

Tym razem prezentujemy trzy filmy dokumentalne dotyczące Ukrainy wyprodukowane przez ARTE: The Long Breakup Katyi Soldak z 2020 roku oraz tegoroczny Mariupol Mantasa Kvedaraviciusa i Polską solidarność z Ukrainą Lecha Kowalskiego. Życzymy owocnych seansów.

Mariupol

Poetycki portret przedwojennego Mariupola, miasta czerpiącego bogactwo z hut i kopalń węgla, autorstwa litewskiego reżysera Mantasa Kvedaraviciusa, który zginął zabity przez armię rosyjską na początku kwietnia 2022 roku na południowym wschodzie Ukrainy.

The Long Breakup

W tym wyjątkowym dokumencie Katya Soldak łączy osobistą historię z wielką historią. Opowiada o swojej emigracji z Charkowa do Nowego Jorku, przy okazji przyglądając się burzliwym dziejom Ukrainy i swojej rodziny.

Polska solidarność z Ukrainą

Po wybuchu wojny Polska wykazała się ogromną solidarnością z osobami z Ukrainy. Dokumentalista Lech Kowalski udał się na granicę, by pokazać, jak wyglądała ta mobilizacja od pierwszych dni inwazji. Jego kamera uchwyciła małą rewolucję, którą przeżyli mieszkańcy przygranicznych rejonów i tragedię uchodźców, którzy znaleźli schronienie w ich domach.