Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

To jest Titanic na miarę naszych możliwości

Varia /

Każdy artysta z prawdziwego zdarzenia odciska zauważalne piętno na podejmowanym przez siebie temacie. Takie piętno odcisnął na przykład James Cameron, reżyserując Titanica. Titanic odwdzięczył się Cameronowi i odcisnął zauważalne piętno na jego kieszeni. Wygląda jednak na to, że funduszy nigdy za wiele, zwłaszcza kiedy ma się dość kosztowne hobby, jakim jest eksplorowanie Rowu Mariańskiego. Cameron zatopił zatem Titanica w 3D. Usatysfakcjonowany finansowo twórca Terminatora będzie teraz zamykał się w kolejnych kapsułach, zaś inni reżyserzy zajmą się robieniem filmów i odciskaniem swojego piętna na następnych tematach. Gdyby jednak tematów zabrakło, zawsze mogliby pójść przetartym szlakiem i piętno odcisnąć na starym, dobrym Titanicu. Na przykład tak:

Woody Allen
Jack pokłócił się z Rose i przeżywa kryzys osobowości. Chce popełnić samobójstwo. Nie ma jednak odwagi, więc zwraca się do kapitana (którego zna z ogólniaka) z prośbą o zatopienie statku, na co ten przystaje. W roli Jacka – Woody Allen. W roli Rose – Mia Farrow.

Pedro Almodóvar
Jack i Rose to para gejów. Jack na wieść o chorobie wątroby ukochanego postanawia zatopić statek, by wśród potencjalnych ofiar pozyskać jak najwięcej narządów do przeszczepu.

Robert Altman
Na początku filmu poznajemy każdego z pasażerów z osobna. Katastrofy nie ma na ekranie, bo wszystkie pieniądze z budżetu poszły na gaże dla obsady.

Michelangelo Antonioni
W roli Jacka – Marcello Mastroianni. W roli Rose – Monica Vitti. Następuje zderzenie z górą lodową. Jack i Rose spacerują w ciszy po pokładzie. Po dziesięciu minutach Rose mówi: O, chyba w coś uderzyliśmy. Spacerują dalej. Po dziesięciu minutach Jack mówi: Doprawdy? Odjazd kamery. Koniec.

Charles Chaplin
Na pokład przypadkowo dostaje się Jack, śmieszny włóczęga (w tej roli Charles Chaplin). Poznaje tam niewidomą Rose (Paulette Goddard), która płynie do Ameryki w odwiedziny do umierającej babci. Na wieść o zderzeniu z górą lodową Jack w komiczny sposób zasłania własnym ciałem dziurę w burcie, tylko po to, by Rose mogła pożegnać się z babcią. W nagrodę dostaje buzi w policzek.

Joel Coen
Na statku przebywa małżeństwo – Jack i Rose. Jack dowiaduje się, że Rose zdradza go z kapitanem. Postanawia się zemścić i wynajmuje płatnego zatapiacza statków, by zatopił statek. W roli Jacka – Steve Buscemi. W roli Rose – Frances McDarmond. W pozostałych rolach – John Goodman, George Clooney i John Turturro.

Brian De Palma
Statkiem podróżują uchodźcy z Ameryki Łacińskiej, którzy już na dobre zadomowili się w USA (broń, narkotyki i te sprawy). Dochodzi pomiędzy nimi do konfliktu, który kończy się wielką strzelaniną. Strzały przebijają podłogę. Statek tonie w rytm arii z opery Carmen. Zbliżenie na twarz Ala Pacino. Płacze. Kurtyna.

Federico Fellini
Na wieść o zderzeniu wszyscy pasażerowie postanawiają urządzić ostatnią w swoim życiu orgię.

Miloš Forman
Jack i Rose to twórcy sztuki nowoczesnej. Są wybitnymi jednostkami, które jednak w odizolowaniu od lądu tracą zmysły i podżegają pasażerów do buntu przeciw niedobremu jedzeniu. Bunt kończy się – a jakże! – zatopieniem statku. W roli Jacka – Vincent Schiavelli. W roli Rose – Courtney Love.

Terry Gilliam
Jack i Rose to para narkomanów. Palą, wciągają i wstrzykują wszystko, co się da. Tym, że statek tonie, w ogóle się nie przejmują, bo są pewni, że to narkotyczne wizje. W roli Jacka – Jeff Bridges. W roli Rose – Jeff Bridges.

Michael Haneke
Na statek dostają się dwaj psychopaci (Jack i Rose), którzy postanawiają zatopić statek. Szczęśliwie jednak Titanic omija górę lodową. Sfrustrowany Jack chwyta pilota i przewija taśmę do tyłu. Potem wraz z Rose wyciągają kilkudziesięciometrowe wiosła i kierują liniowiec na górę lodową. Udało się, statek tonie. Film otrzymuje Złotą Palmę, Złotego Lwa, Złotego Niedźwiedzia i Złotego Gibbona. W prasie pojawiają się wielce entuzjastyczne recenzje, zaś w kinach na całym świecie – czterdziestu trzech widzów.

George Roy Hill
Jack i Rose to para złodziei i oszustów. Po udanym skoku na bank oraz przekręcie z totalizatorem, tym razem próbują zatopić Titanica – statek znienawidzonego przez nich bogacza. W roli Jacka – Robert Redford. W roli Rose – Paul Newman.

Alfred Hitchcock
Pierwsza scena – statek tonie. A później to dopiero się zaczyna!

Jim Jarmusch
Jack i Rose rozmawiają o wczorajszej imprezie, potem o filmach Kurosawy, potem o kanapkach z białym serem, potem o kuropatwach. O kluczach francuskich i Gregu, który założył fabrykę ołówków. Potem idą spać. Następnego dnia budzą się i schodzą z pokładu Titanica, który bezpiecznie dotarł do Nowego Jorku. W rolach głównych – Tom Waits i Roberto Benigni.

Krzysztof Kieślowski
Statkiem podróżuje doświadczone małżeństwo – Jack i Rose. Kiedy Jack dowiaduje się, że statek zatonie, zaczyna zastanawiać się, czy powiedzieć Rose o tym, że zdradził ją 17 lat temu. W roli Jacka – Jerzy Stuhr. W roli Rose – Grażyna Szapołowska.

Marek Koterski
Głównym bohaterem jest kapitan Titanica, którego tak wkurwiają te pojeby pasażery, że postanawia kurwa mać zajebać to pierdolone pływające gówno i chuj! W roli głównej – Marek Kondrat.

Stanley Kubrick
Reżyser dla większej wiarygodności postanawia zbudować naturalnej wielkości Titanica, a następnie zatopić go na Atlantyku. Jako że nie jest zadowolony z nakręconego ujęcia, nakazuje dubla z nowo wybudowanym modelem. I tak 41 razy. W efekcie realizacja filmu pochłania 800 miliardów dolarów, a na planie ginie 60 tysięcy statystów. Rok później film otrzymuje Złotą Malinę.

David Lean
Film wygląda tak jak wersja Camerona, z tą różnicą, że jest trzy razy dłuższy.

Sergio Leone
Titanic zostaje zatopiony w piasku prerii. W rytm gwizdania Ennia Morricone.

Michael Moore
Dokumentalna wersja filmu. W roli głównej Michael Moore. Na końcu dowiadujemy się, że winny tragedii statku był jego konstruktor i kapitan – niejaki George W. Bush, zaś w wyniku katastrofy zginęły dwa miliony biednych dzieci z Sudanu.

Sam Peckinpah
Następuje zderzenie z górą lodową. Pasażerowie zaczynają szukać winnych. Dochodzi do kłótni, która przeradza się w krwawą łaźnię. Wszyscy giną jeszcze przed zatonięciem statku.

Martin Scorsese
Jack i Rose to kumple z przedmieścia. Pewnego dnia dochodzi pomiędzy nimi do kłótni o kobietę. Każdy z nich gromadzi wokół siebie wiernych zauszników spośród pasażerów. Oba gangi wykańczają się w wymyślny sposób. Kapitan (stronnik Jacka) postanawia zatopić statek, by uśmiercić wszystkich ludzi Rose. Nie przewidział jednak, że zginą w ten sposób i jego kompani. Słowo fuck pada w filmie 311 razy. Film nominowano do Oscara w dwunastu kategoriach, jednak nie dostał żadnej statuetki. W roli Jacka – Robert De Niro. W roli Rose – Joe Pesci.

Ridley Scott
Napisy początkowe zaczynają się mniej więcej tak – Russell Crowe jako Titanic…

Oliver Stone
Jack, ranny na wojnie w Wietnamie, postanawia zatopić statek w proteście przeciw polityce prezydenta Nixona.

Quentin Tarantino
Kultowy film podzielony na dwie części. Ścieżka dźwiękowa złożona z zapomnianych hitów rock’n’rolla lat 50. i disco lat 70. Liczne nawiązania do amerykańskiej popkultury. Błyskotliwe dialogi i stado pań biegających na bosaka. A Titanic? Jaki Titanic?

Andrzej Wajda
Jack to powstaniec z Warszawy, Rose to telegrafistka. Przez pierwszą część filmu usilnie starają się ostrzec angielską załogę, że grozi im zderzenie z olbrzymią, czerwoną górą lodową. W roli Jacka – Daniel Olbrychski. W roli Rose – młoda aktorka debiutująca na dużym ekranie.

Petr Zelenka
Jack i Rose to młode małżeństwo, które w rejs wybrało się na okoliczność podróży poślubnej. Postanawiają zatopić Titanica, ponieważ Jackowi staje tylko wtedy, gdy znajduje się na wielkim statku, który tonie pośrodku Atlantyku.

 

TEKST JEST PRZEDRUKIEM. BYŁ WCZEŚNIEJ PUBLIKOWANY W INNYCH MIEJSCACH W SIECI.

Jacek Skałecki

(ur. 1988) – urodził się i mieszka w Lublinie. Absolwent dziennikarstwa UMCS. Twórca "LUBcastu – podcastu o Lublinie".