Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

Replika Pięciu Smaków we Wrocławiu

Eventy /

Pięć Smaków w Kinie Nowe Horyzonty

 

Miłośników kina z Wrocławia już teraz zapraszamy także na replikę Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, który odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 8-14 listopada.

W dolnośląskiej edycji Pięciu Smaków będą zaprezentowane wybrane pozycje programu głównego. Postawiono przede wszystkim na tytuły z sekcji Nowe Kino Azji, czyli to, co najświeższe i najlepsze w dalekowschodnich kinematografiach. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. Jiseul w reżyserii Meula O. Wyprodukowany w Korei Południowej film jest odkryciem tegorocznych festiwali, m.in. Sundance i  Rotterdam IFF. Zdobył liczne laury na festiwalu w Pusan oraz World Cinema Dramatic Grand Jury Prize festiwalu Sundance. Wysmakowana wizualnie opowieść o walce mieszkańców koreańskiej wyspy z brutalnością wojska jest oparta na prawdziwych wydarzeniach i zachwyca perfekcyjną realizacją. Justin Lowe z „The Hollywood Reporter” tak pisał o filmie: „Surowa formalistyczna realizacja, jednocześnie piękna i poważna dzięki efektownym czarno-białym tonom, jest głównym wkładem w nieskazitelność filmu. Precyzyjnie skomponowane kadry, długie ujęcia, minimalny ruch kamery i przemyślana reżyseria podkreślają ten efekt.”

W oczekiwaniu na listopadowe projekcje miłośnicy kinematografii Dalekiego Wschodu mogą śledzić współtworzony przez Festiwal Filmowy Pięć Smaków specjalny dział portalu Stopklatka – Kino Azji. Na jego łamach będą się pojawiać najnowsze informacje na temat kinematografii azjatyckich i projektów tamtejszych reżyserów, a także bardziej obszerne artykuły. Nie zabraknie tekstów dotyczących twórców, których dzieła będą zaprezentowane na 7. edycji Pięciu Smaków, jak i tych, którzy dali się poznać polskiej publiczności za sprawą wcześniejszych odsłon festiwalu. Johnnie To, Pen-ek Ratanaruang, Bui Thac Chuyen, Tsai Ming Liang – to tylko niektóre z nazwisk pojawiających się na łamach działu. Materiały zamieszczane w nim wypełnią lukę informacyjną dotyczącą kinematografii azjatyckich. Polscy fani będą mogli liczyć na aktualności, które często – z różnych przyczyn – nie trafiają do polskich portali. Stworzą również dodatkowy kontekst dla Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, który jest jedynym przeglądem kina azjatyckiego w Polsce.

7. edycja festiwalu odbędzie się w kinach Muranów i Luna w dniach 4-11 listopada oraz w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu w dniach 8-14 listopada.

 

Patroni: Stopklatka, TVP2, TVP Kultura, Gazeta Co Jest Grane, TOK FM, Ekrany, AMS, Exklusiv, Filmaster, Hatak, Hiro, IRKA,  Kontynenty, 5kilo kultury,  Peron4, Globtroter, Popmoderna, Magazyn Portal Kulturalny.

Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Japan Foundation, Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Polsce, Ambasada Japonii w Polsce, Konsulat Generalny RP w Hongkongu, Kinoplex, Kino Luna, Kino Muranów, Południk Zero.

Szczegóły: www.piecsmakow.pl