Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

Ogłaszamy nominacje do Nagrody Conrada!

Artykuły

I ty możesz przyczynić się do wyróżnienia najlepszej w debiutantki lub debiutanta minionego roku! Poznaj pięcioro nominowanych i zagłosuj pod tym linkiem.

Nagroda Conrada zostanie przyznana już po raz ósmy. Prestiżowe wyróżnienie przeznaczone jest dla debiutantów i ma na celu wspieranie autorek i autorów, którzy rozpoczynają pisarską karierę. Równocześnie nagroda zachęca wydawców do ciągłego poszukiwania nowych talentów.

Przedstawiamy nominowanych:

Monika Drzazgowska – doceniona za książkę Szalej (Wydawnictwo Literackie). To historia wychowanej w konserwatywnej wsi bohaterki, która mierzy się z surową krytyką otoczenia i zmaga się z poczuciem niedowartościowania. 

Krzysztof Pietrala – autor powieści Story Jones (oficyna Meth). To wyrafinowana proza eksperymentalna, nawiązująca do dzieł Jamesa Joyce’a i Adama Ważyka, a jednocześnie kwestionująca dziedzictwo awangardy. 

Bartosz Sadulski –  jego Rzeszot (Książkowe Klimaty) to fikcyjna biografia polskiego barona Münchhausena oraz opowieść o narodzinach i upadkach naftowych fortun, a także o państwie Habsburgów i romantycznych fantazmatach. 

Pauliny Siegień – jej Miasto bajka (Wydawnictwo Czarne) to reportaż poświęcony Kaliningradowi. W optyce autorki dawniejsza i bliższa historia łączy się ściśle ze współczesnością, tworząc wyjątkową atmosferę miasta. 

Jaga Słowińska – autorka Czarnolasu (Ha!art). Miejscem wydarzeń tej baśni dla dorosłych jest senna wieś, a fabuła porusza temat straty i godzenia się z nią. 

Biogramy nominowanych dostępne są tutaj

Grono nominowanych wybrała kapituła w składzie:

  • Michał Paweł Markowski 
  • Joanna Szulborska 
  • Urszula Chwalba 
  • Grzegorz Jankowicz 
  • Julia Fiedorczuk 
  • Monika Ochędowska 
  • Olga Stanisławska 
  • Błażej Warkocki 

O tym, kto zwycięży w konkursie, zadecydują zarówno głosy kapituły, jak i publiczności. Gala wręczenia statuetki tradycyjnie będzie zwieńczeniem Festiwalu Conrada. Zwycięzca lub zwyciężczyni konkursu otrzyma trzydzieści tysięcy złotych i miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie, a także kampanię promocyjną w Tygodniku Powszechnym”. 

Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF: operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Fundacja Tygodnika Powszechnego.

Partnerzy strategiczni: Allegro i „Tygodnik Powszechny”.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Czytelnictwa.