Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

„Kino klasy Z”. Nowość od Arte tylko w Popmodernie!

Artykuły

Na naszych łamach pojawiła się kolejna nowość z telewizji ARTE. Tym razem mamy dla Was serial o wspaniałych/złych filmach, które do 24 października będzie dostępny wyłącznie w Popmodernie. Wszystkie odcinki znajdziecie poniżej. Miłego seansu!

Megaforce

Megaforce z 1982 r. to słynny członek selektywnego klubu wysokobudżetowych klap filmowych. Prawdziwa kinowa maszyna wojenna szacowana na 20 mln dolarów, więcej niż Gwiezdne wojny nakręcone 3 lata wcześniej. Budżet pozwolił zrealizować wszystkie szaleństwa ku naszej uciesze. Film opowiada o przygodach policji high-tech, mającej obalić komunistycznego dyktatora. Najistotniejsze: każdy albo prawie każdy znajdzie tu coś dla siebie. No, chyba że szukacie dobrej gry aktorskiej bądź pomysłowego scenariusza…

Inwazja olbrzymich pająków

Uwierzylibyście, że film o pająkach nakręcony w Wisconsin za 300 000 dolarów przyniesie 24 mln dolarów zysku? Reżyser Bill Rebane myślał, że nie musi się już martwić – odniósł sukces! Ale czy na pewno?

Starcrash

Starcrash to historia międzygalaktycznej pomyłki filmowej. W 1977 r. Luigi Cozzi, włoski reżyser, fan kina fantastycznego od dawna chce zrealizować swój projekt filmu science-fiction. Pomoże mu w tym sukces Gwiezdnych Wojen – od maja 1977 roku wszyscy zaczynają interesować się tym tematem i każdy scenariusz o gwieździstym niebie, kosmitach i galaktycznych bohaterach zostanie zrealizowany.

Süpermen Dönüyor


Superbohater kontra armia wąsaczy: oto turecka wersja słynnego amerykańskiego superbohatera. Wyjątkowa kopia: w Superman powraca źli są diabelsko diaboliczni, supermoce są naprawdę super, a efekty specjalne są… bardzo, bardzo specjalne.

Ten Superman nakręcony kilka miesięcy po amerykańskiej wersji, jest emblematyczny dla segmentu kina popularnego w Turcji, które musiało rozwinąć się bardzo szybko w dobie modernizacji społecznej. Industrializacja Turcji ma miejsce w latach 50. Anatolia została zaopatrzona w energię elektryczną. Można było otworzyć sale kinowe w miastach na peryferiach. Trzeba było jednak znaleźć filmy i to Tureckie! Nie było technologii, szkół kinowych ani pieniędzy. Producenci w Stambule tworzyli więc tureckie wersje tego, co widzieli, dysponując skrawkami scenariuszy. Istniały wprawdzie prawa autorskie, ale nikt się tym specjalnie nie przejmował. 40 lat kino tureckie wyprodukowało setki, tysiące kopii filmów. W latach 60. Turcja stała się 5 krajem dostarczającym filmy na świecie.
Witajcie w świecie remake’ów made in Turkey. Filmów, gdzie wyobraźnia bierze górę przed, a zwłaszcza za kamerą.

The Bride and The Beast

Filmów z ludźmi przebranymi za goryle kręconych w kalifornijskiej „dżungli” było dużo. Najbardziej jednak zaskakuje The Bride and the Beast – perełka w świecie kina B stworzona przez słynnego Eda Wooda.

W tym filmie nie ma dwuznaczności – kobieta zakochuje się w gorylu od pierwszego wejrzenia i dochodzi między nimi do zbliżenia. W Ameryce uchodzącej za purytańską The Bride and the Beast opowiada o najkreatywniejszym cudzołóstwie w historii kina.

Ed Wood został uznany za najgorszego reżysera w historii kina. Nie był gorszy od innych realizatorów serii B z lat 50., jednak to, co go wyróżnia, to poruszane tematy i obsesje. Na przykład ta na punkcie angory…

Karate versus Mafia

Karate kontra Mafia to najdziwniejszy biznesplan w historii kina: hiszpański film o karate nakręcony na Wyspach Kanaryjskich w 1980 roku, w stylu chińskich filmów importowanych z Hong Kongu.

Najbardziej zaskakuje naiwność projektu filmu. To wynik samodzielnej pracy nieświadomego reżysera, który sądził, że zrobienie takiego filmu będzie dziecinnie proste. Wystarczy zwołać wszystkich Azjatów z okolicy i dać im role figurantów, a chińską restaurację zamienić w Klasztor Shaolin. Gdy okazuje się, że nie ma wystarczająco azjatyckich figurantów umiejących się bić, wzięto uczniów judo i po prostu założono im kominiarki. Głównym aktorem został Hiszpan umalowany jak Azjata, z taśmą na oczach.

Twórca tego genialnego pomysłu to Ramon Saldias, który przed nagraniem Karate contra Mafia, zobaczył tylko jeden film kung-fu. Ramon wmówił sobie, że ten film uczyni go sławnym. Był absolutnie przekonany, że ten film przysłoni wszystkich. Gdy film pojawił się w kinach, okazał się katastrofą. Jak to się mogło nie udać???

Dangerous Men

Los Angeles, motocykliści, seks, przemoc… Dangerous Men zdaje się mieć w sobie wszystko. Jego reżyser, John S. Rad, pracował w Iranie jako architekt, którym był z wykształcenia. Podczas rewolucji islamskiej wyjechał do USA, do Kalifornii. Wkrótce zdecydował się nakręcić film długometrażowy: historię napadniętej kobiety, która postanawia się zemścić za zabicie jej narzeczonego. Rad mówi swojej ekipie, że jego film odniesie większy sukces niż E.T. Spielberga. Nie lada ambicja! Nie można jednak powiedzieć, że reżyser zdołał przenieść swoje ambicje na ekran… Zwłaszcza wiedząc, że produkcja filmu, który zdaje się nakręcony w kilka dni, trwała od 1985… do 2005 roku! Siłą rzeczy rezultat jest niepowtarzalny.

I jeszcze wisienka na torcie — za kamerą stanął Peter Palian, doświadczony operator, który wcześniej pracował jako oficjalny kamerzysta Szacha Iranu!

Szczury: Noc grozy!

„Jeszcze o tym nie wiemy, ale już jesteśmy martwi. W roku 2015 ery chrześcijańskiej ludzka głupota triumfuje. Setki bomb atomowych pustoszą 5 kontynentów. Historia zaczyna się na powierzchni Ziemi w 225 r. ery po wybuchu bomby”.

To jedna z lekcji, jakie udzielają Szczury: Noc Grozy. Flagowy film z gatunku fantastyki socjologicznej, który nadał świetności włoskiemu kinu eksploatacji. To prawdziwy film postapokaliptyczny. Akcja toczy się po 3. wojnie światowej. Wybuchła bomba, życie na ziemi jest niemożliwe. Ludzie żyją pod ziemią. Grupa młodych ludzi decyduje się sprawdzić, co dzieje się na powierzchni Ziemi. Nie ma ludzi, są tylko szczury. Tysiące szczurów.

Tego rodzaju filmy były modne w latach 80. Odsyłają nas do ówczesnych lęków: strachu przed wybuchem atomowym czy kryzysem paliwowym. Włochy to jedno z państw produkujące najwięcej filmów tego gatunku.

Tajemniczy oddział

Tajemniczy oddział to film wojenny z 1987 r. Oczywiście o wojnie w Wietnamie. Wściekły, amerykański żołnierz przeczesuje dżunglę, by ocalić amerykańskich więźniów. Źli to oczywiście Rosjanie przybyli z pomocą wietnamskim komunistom.

Co ciekawe, ten proamerykański film nawet nie jest amerykański! Tajemniczy oddział to w rzeczywistości film filipiński. Jedynie Max Thayer i kilku aktorów przyjechało z Hollywood, aby zagrać pierwszoplanowe role.

Dla zwiększenia wrażeń reżyser użył tajnej broni: na ekranie pojawia się wojsko filipińskie, zwalczające wówczas lokalną partyzantkę.

Disaster Wars: Earthquake vs. Tsunami

Disaster Wars: Earthquake vs Tsunami odpowiada na pytanie, którego praktycznie nikt sobie nie zadaje: co by było, gdyby trzęsienie ziemi zbiegło się z tsunami? Ten genialny pomysł narodził się w 2013 roku, z dala od Hollywood w Pheonix w Arizonie, w mózgu człowieka, który produkuje dziś najbardziej niesamowite filmy w USA: Teda Chalmersa, dyrektora studia TomCats. Swoje imperium filmowe wzniósł na jednej zasadzie: produkować filmy z przykuwającym uwagę tytułem…