Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

Jak Maus zabił Miki (nowość od ARTE)

4/2024

Artykuły

I znów mamy dla Was nowość prosto od ARTE, tym razem: dokument o słynnym „Mausie” Arta Spiegelmana. Jak czytamy na arte.tv:

Historia Holokaustu w komiksowej formie? Gdy w 1986 roku ukazał się pierwszy tom „Mausa”, recenzje wahały się od „niesmacznych” po „trywializujące”. Dziś dzieło i jego następca, wydany w 1991 roku, uznawane są za kamienie milowe w historii gatunku, a jego autor za pioniera w literackim traktowaniu Holokaustu. W „Mausie” Art Spiegelman opowiada historię swojego ojca, polskiego Żyda, który przeżył Auschwitz, a następnie wyemigrował do USA. Swoją (auto)biograficzną i historyczną powieścią graficzną artysta nie tylko odcisnął swoje piętno na historii komiksu, ale także otworzył artystom drzwi do zupełnie nowej wolności twórczej.

„Maus” powszechnie jest uważany za najważniejszy komiks w historii.

Art Spiegelman w formie powieści graficznej opowiedział historię życia swojego ojca, więźnia Auschwitz, Władka Szpigelmana i sportretował trudy życia z ojcem ocalałym z Holocaustu.

„Maus” to jedna z najważniejszych opowieści o Holokauście, stawiająca trudne pytania, na które autor w nowatorski sposób próbuje znaleźć odpowiedź. Umiejscawiając opowieść w komiksowym medium, stosując przerysowanie i karykaturę, Art Spiegelman zbliżył się, jak nikt inny przed nim, do ukazania swoistej niewyrażalności, monstrualności Holokaustu, a poprzez autobiograficzne odniesienia wytworzył napięcie cechujące najwybitniejsze dzieła literackie.

Żaden komiks w historii tego medium nie doczekał się tylu recenzji – również negatywnych i polemicznych – a przyznanie Spiegelmanowi nagród do tej pory zarezerwowanych dla literatury poważnej (m.in.: National Book Critics Circle Award, Pulitzer Prize), ułatwiło wielu twórcom powieści graficznych dotarcie do czytelników do tej pory unikających komiksów. Jednocześnie „Maus” stał się komiksem wzorem, pierwszym komiksowym arcydziełem („The New Yorker”), z którym krytycy i czytelnicy zestawiają inne dzieła komiksowe, zwłaszcza biograficzne i historyczne.

Reżyseria: Pauline Horovitz

Francja, 2024

Miłego seansu!