Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

Zielony Jazdów. Zielony Rynek. Weekend 7

Lato w Centrum Sztuki Współczesnej to nie tylko wystawy, ale i wydarzenia w przestrzeni parku wokół Zamku Ujazdowskiego. W ramach projektu ZIELONY JAZDÓW w każdy wakacyjny weekend działa targowisko Różyc Bazaristan, odbywają się warsztaty, spotkania literackie, wykłady, koncerty i pokazy kina plenerowego. Poprzez twórcze działania uczestnicy mogą aktywnie włączyć się w debatę o znaczeniu ekologii w ekonomii, która jest tematem przewodnim tegorocznego projektu zatytułowanego ZIELONY JAZDÓW. Zielony Rynek.

Najbliższe spotkania organizowane w ramach cyklu „Wczasy Ekonomiczne” będą poświęcone ekologicznemu projektowaniu oraz przyszłości warszawskich barów mlecznych. W piątek futurysta i eko-designer Łukasz Nowackiopowie o idei BIOschronienia (z ang. BIOshelter) – budynku mieszkalnym zasilanym energią słoneczną i zarządzanym jako żyjący ekosystem. Podczas wykładu „BioDesign – nowy paradygmat projektowania w świecie ograniczonych zasobów” dowiemy się czy projektowanie ekologiczne może zmienić nasze wzorce konsumpcji. Poznamy takie nowatorskie koncepcje, jak minimalizm mieszkaniowy, współcześni nomadzi czy miejskie farmy. Bary mleczne – idea nie nowa, bo odziedziczona po PRL-owskiej kulturze gastronomicznej, będą przedmiotem sobotniej debaty „Warszawskie Bary Mleczne 2.0 – koncepcje rozwoju”. Lecz nie o historii, a o przyszłości warszawskich barów mlecznych będą rozmawiać uczestnicy: Kamil Hagemajer z Baru Prasowego, Piotr Obrębski z Baru Wilanowskiego, Regina Gajk z Warszawskiej Spółdzielni Gastronomicznej i Baru Mlecznego Bambino. Debatę poprowadzi aktywistka miejska i kandydatka na prezydentkę Warszawy Joanna Erbel oraz animator społecznyAleksandar Ćirlić.

Projektowi ZIELONY JAZDÓW towarzyszy wystawa SLOW FUTURE, na której prezentowane są prace ponad dwudziestu artystów z całego świata. W sobotę zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie z Jota Castro – francusko-peruwiańskim artystą i aktywistą. Oprowadzanie rozpocznie się w sobotę o godz. 14.00 i odbędzie się w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski (wstęp wolny).

Goście ZIELONEGO JAZDOWA będą mogli w praktyce zastosować ekologiczne podejście do kuchni i projektowania. Piątkowe Międzypokoleniowe Warsztaty Kulinarne odkryją sekrety kuchni kubańskiej. Lokalni wytwórcy będą oferować ekologiczne produkty na targowisku zbudowanym z powojennych kiosków handlowych przeniesionych z legendarnego Bazaru Różyckiego, zgodnie z projektem Aleksandry Wasilkowskiej. W sobotęKolektyw Kipi Kasza zaprosi na spacer pod hasłem Zielsko: Re-kreacja i zbieranie roślin rosnących w parku wokół Zamku Ujazdowskiego, z których będzie można zrobić zdrową i pyszną sałatkę oraz stworzyć aromatyczne kompozycje ziół.

Aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu umożliwią warsztaty taneczne prowadzone przez Irada Mazliahoraz zajęcia jogiMiejsce Spotkań Warszawa organizuje warsztaty historyczno-ruchowe Zwiedzanie Jazdowa, podczas których poznawanie historii Zamku Ujazdowskiego oraz jego mieszkańców będzie miało charakter performatywny i zostanie urozmaicone ćwiczeniami ruchowymi.

W najbliższy weekend zapraszamy dzieci i rodziców na Festiwal Książki Dziecięcej Tere-Fere z udziałem polskich wydawnictw książek dla najmłodszych. W programie przewidziano spotkania i warsztaty z dziennikarzami oraz autorami książek i ilustracji. Organizatorem festiwalu jest Muzeum Książki Dziecięcej i Wydawnictwo MUZA SA. Niedziela to także czas „Teatranek – Teatru Naturalnego. Natury Teatralnej„, czyli warsztatów teatralnych dla najmłodszych.

Dorosłym kontakt z literaturą na ZIELONYM JAZDOWIE zapewnią Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa.Tematem rozmów przy stole będą fragmenty powieści Alaina Mabanckou „Black bazar”, zawierające wnikliwe obserwacje relacji społecznych we Francji, nowych form kolonializmu, uprzedzeń i konfliktów.
ZIELONY JAZDÓW to idealna sceneria dla wydarzeń dziejących się po zmroku. Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego opanuje mroczna i przerażająca atmosfera horrorów „Noc żywych trupów” (reż. George A. Romero, 1968) oraz „Martwe zło” (reż. Sam Raimi, 1981).

W sobotę na scenie muzycznej ZIELONEGO JAZDOWA zagra zespół Drekoty, na który składają się perkusja, klawisze i trzy przeplatające się wokale. Drekoty od początku konsekwentnie poruszają się poza jakąkolwiek systematyką gatunkową, a ich muzyka opisywana jest jako jeden z najbardziej oryginalnych debiutów ostatnich lat na polskiej scenie. Po koncercie w ramach cyklu „Tańcowała Igła z Płytką” wystąpi Ojciec Karol i mC glennSKii – wokalista, MC i producent poruszający się w rejonach muzyki funk, break i soul.

Szczegółowy program ZIELONEGO JAZDOWAwww.csw.art.pl oraz Facebook.com/ZielonyJazdow
Więcej o wystawie SLOW FUTUREwww.csw.art.pl

ZIELONY JAZDÓW jako projekt ekologiczny nie używa materiałów drukowanych. Prosimy o wsparcie w tym przedsięwzięciu i pomoc w kolportażu informacji.

Wszystkie wydarzenia w ramach ZIELONEGO JAZDOWA są nieodpłatne.
Zapisy na warsztaty pod adresem e-mail: zielonyjazdow@csw.art.pl

Koordynator projektu: Natalia Starowieyska
Współpraca: Martyna Baran
Program wykładów: Maciej Łepkowski, Michał Augustyn
Program filmowy: Grzegorz Kurek, Michał Matuszewski
Program muzyczny: Maciej Łepkowski
Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa: Natalia Malek, Anna Roszman
Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne: Natalia Bet
Warsztaty kulinarno-designerskie Kipi Kasza: Marta Jagniewska