Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

Jaroslaw Rudis „Cisza w Pradze”

Tematem przewodnim książki jest kontrast cisza-hałas. Bohaterom wszędzie towarzyszy rockowa i punkowa muzyka, współczesna Praga tętni od hałasu samochodów, tramwajów, koncertów, telewizyjnych wiadomości. Pisarz diagnozuje współczesną ucieczkę w hałas jako wycofywanie się z przerażającej rzeczywistości. Raz po raz pojawiają się telewizyjne obrazy wojny w Iraku i metafora płonących brzegów Europy. Ludzie nie chcą tego widzieć ani słyszeć, nie chcą wsłuchać się nawet w samych siebie, boją się ciszy. Przeciwko hałasowi walczy Vladimir, ów emeryt w znoszonej kurtce. Sam widzi beznadziejność swej walki, ale na końcu książki jedna z bohaterek, Hana, wsłucha się na ławeczce na Letnej w ciszę miasta i samej siebie. A inna, Vanda, ogłuszona, będzie leżeć na chodniku i zobaczy spadające gwiazdy. Co z tego wyniknie? Czy ktoś kogoś zdecyduje się kochać, czy odnajdzie swoją drogę? Rudiš z niezwykłą wrażliwością odkrywa przed nami świat, który uznajemy za własny, świat szybkiej i hałaśliwej rzeczywistości. To opowieść o dylematach i zagubieniu, jakie towarzyszy nam każdego dnia.

Cisza w Pradze Jaroslava Rudiša w przekładzie Katarzyny Dudzic ukaże się nakładem wydawnictwa Książkowe Klimaty w październiku 2014. Oprócz klasycznej wersji książki, dostępna jest również edycja limitowana, w której oprócz okładki zaprojektowanej przez Jaromira99, znajdzie się także niepublikowane dotąd w Polsce opowiadanie oraz fotografie autora. Edycja limitowana dostępna tylko w sprzedaży targowej oraz na www.czeskieklimaty.pl Liczba egzemplarzy ograniczona. Let there be rock!

limitowana okładka cisza_w_pradze_front

Ponadto z okazji premiery zapraszamy na niezwykłe wydarzenie literacko-muzyczne, które odbędzie się 25 października 2014 roku o godz. 19.30 w krakowskim Klubie Herbacianym „Nie Lubię Poniedziałków” na ulicy Szlak 14. W sobotni wieczór dla miłośników kultury czeskiej zagrają: Jaroslav Rudiš ze swoją nową książką (Cisza w Pradze), Jaromír 99 i a.m.almela oraz Jan Těsnohlídek. Spotkanie poprowadzi krakowski tłumacz i lektor języka czeskiego Pavel Peč.

Wstęp bezpłatny.  https://www.facebook.com/events/358343804321151/

 

Jaroslav Rudiš
(ur. 1972)

Jaroslav Rudiš to kultowy autor młodego pokolenia, laureat licznych nagród literackich, z wykształcenia germanista i historyk. Debiutował w 2002 r. powieścią Nebe pod Berlínem (pol. Niebo pod Berlinem, Prószyński i S-ka, 2007). Następnie pojawiły się powieści: Grandhotel (2006, pol. wyd. Good Books, 2011), Konec punku v Helsinkách (Koniec punku w Helsinkach, 2010 – pol. Czeskie Klimaty 2013) i Potichu (Cisza w Pradze, 2007 – pol. Czeskie Klimaty 2014) Znany jest również jako dramatopisarz oraz twórca słuchowisk radiowych, jego sztuki były realizowane zarówno w Czechach, jak i za granicą (Niemcy, Finlandia). Wspólnie z rysownikiem Jaromírem 99 stworzył postać Aloisa Nebla – kolejarza z czesko-polsko-niemieckiego pogranicza, którego czytelnicy mieli szansę poznać dzięki powieści graficznej (pol. Alois Nebel, Zin Zin Press, 2007) oraz cyklowi komiksów w prasie. Na podstawie scenariusza Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99 reżyser Tomáš Luňák zrealizował pełnometrażowy film animowany Alois Nebel (2011). Okazjonalnie występuje z zespołami muzycznymi U-Bahn i The Bombers. Co miesiąc pojawia się w Praskim Teatrze Archa w literackim kabarecie EKG, który stworzył z poetą i prozaikiem Igorem Malijevskim.

 

Fragment

Muzyka wciąż huczy. Wszędzie. Wokoł. W nim.

Stanął w rozkroku i zamachnął się do pierwszego ciosu.

Potem drugiego.

Trzeciego.

– Niezła jazda, co nie? – odezwał się chłopak z fi oletowymi paznokciami.

Vladimir nie zwraca uwagi. Na nic. Na nikogo. A najmniej na siebie. Jedyna rzecz, ktorą czuje, to łom w jego dłoniach. Jakby z nich wyrastał. Wali w bezpieczniki i myśli o swojej żonie, z ktorą chce być i dla ktorej to wszystko robi. Nikt inny sobie już na to nie zasługuje. Przebija się do środka, za blachę z bezpiecznikami, do drutow znikających gdzieś we wnętrznościach budynku. Wali dalej. Na maksa. Chce iść dalej. Chce wyrwać druty z ciała domu. Z ciała miasta. Chce ciszy. Chce, żeby wreszcie było cicho.

A potem to się stało.

Najpierw światło.

W drugiej sekundzie przestała grać muzyka.

A potem ucichła też muzyka, ktora rozbrzmiewała w jego sercu. Upadł na ziemię. Zwinął się w pozycji embrionalnej. Ręce w spazmie. Cały w spazmie.

Wszystko wokoł niego płonęło.

 

Zapraszamy na fanpage książki: https://www.facebook.com/ciszawpradze

Księgarnia: http://czeskieklimaty.pl/ksiazka/cisza-w-pradze-edycja-limitowana,9788364887284