Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

Czekając na Pięć Smaków: Przedsmaki 2014 w kinie Luna. Rusza sprzedaż biletów

W październiku Festiwal Filmowy Pięć Smaków zaprasza do kina Luna na Przedsmaki, cykl filmów, który zaostrzy apetyty przed daniem głównym – 8. edycją Festiwalu (12-20 listopada) oraz nastroi przed koncertami składającymi się na nowy muzyczny projekt organizatora. Bilety są już dostępne on-line na stronie festiwalu oraz w kasie kina Luna.

Na początek pokazane zostaną dwa filmy nagrodzone na ubiegłorocznej edycji festiwalu. Uhonorowane wyróżnieniem, singapurskie „Ilo Ilo” Anthony’ego Chena jest opartą na wspomnieniach reżysera historią prostej filipińskiej służącej. To opowieść o zmianie, dokonującej się we wzajemnych stosunkach podwładnych i pracodawców, dzieci i dorosłych, obcych i swoich w obliczu emocjonalnych i finansowych problemów. Przede wszystkim jednak jest to film o przyjaźni i dramacie rozstania.
Druga projekcja to zwycięzca 7. Pięciu Smaków – „36” Nawapola Thamrongrattanarita. Debiutancki film Taja składa się z 36 ujęć, tylu, ile klatek ma analogowa taśma fotograficzna. Prosta historia o miłości, rozstaniu, nostalgii, tocząca się w czasach technologii cyfrowej. Chłopak i dziewczyna, wspólna historia zapisana w obrazach, które znikają z dysku…

Niezwykłym wydarzeniem będzie pokaz filmu „Słodko, gorzko, Seul”, w reż. Park Chan-wooka i jego brata Chan-kyonga, zrealizowany przy udziale internautów z całego świata. To list miłosny do Seulu, obraz ukazujący wiele twarzy koreańskiej stolicy. Po darmowej projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami ścieżki dźwiękowej filmu, członkami zespołu Be-Being. Dzień później w TR Warszawa odbędzie się koncert Be-Being – pierwszy z cyklu Radio Azja. Będzie to inspirowane buddyjską filozofią widowisko, przeplatające graną na żywo muzykę z elektroniką. Dźwiękom towarzyszyć będą wszechobecne, absorbujące wizualizacje.

Dwie ostatnie projekcje są wprowadzeniem do jednej z sekcji tegorocznego festiwalu – Na Dzikim Wschodzie. To filmy w brawurowy sposób łączące smaki wschodnie z zachodnimi, adaptujące najbardziej amerykański z gatunków filmowych na grunt Dalekiego Wschodu.
„Dobry, zły i zakręcony” Kim Jee-woona to pełen kinetycznej energii hołd dla słynnego filmu Sergio Leone. Reżyser zebrał najlepszych koreańskich aktorów, aby stworzyć spektakl przywracający kinu nieskrępowaną radość opowiadania. Zapraszamy do zanurzenia się w  przygodzie, podczas której trzech bardzo różnych bohaterów będzie przemierzać stepy Mandżurii w poszukiwaniu tajemniczego skarbu. Kto wygra i co znajdzie u celu?
Ostatnie danie przedsmaków, „Sukiyaki Western Django”, już w tytule ujawnia swoje japońsko-amerykańsko-włoskie wpływy. Gdzieś pośród japońskich bezdroży zdajduje się miasteczko, w którym rywalizują dwie grupy przestępców. Wszystko zmieni się, gdy pojawi się w nim bezimienny rewolwerowiec… Fabuła, która niejednokrotnie tworzyła most pomiędzy kinem azjatyckim, a hollywoodzkim i europejskim tym razem w wydaniu najbardziej eklektycznego z japońskich reżyserów i z epizodycznym udziałem Quentina Tarantino.

Szczegółowy plan projekcji:

  • 1 października, godz. 20:30 – Ilo Ilo, reż. Anthony Chen
  • 8 października, godz. 20:30 – 36, reż. Nawapol Thamrongrattanarit
  • 19 października, godz. 19:00 – Słodko, gorzko, Seul, reż. Park Chan-wook, Chan-kyong Park
  • 29 października, godz. 20:30 – Dobry, zły i zakręcony, reż. Kim Jee-woon
  • 5 listopada, godz. 20:30 – Sukiyaki Western Django, reż. Takashi Miike

 

Przedsmaki będą gościć w Kinie Luna przy ul. Marszałkowskiej 28 w środy o godzinie 20:30. Wyjątkiem jest film „Słodko, gorzko, Seul”, którego pokaz odbędzie się w niedzielę o godzinie 19.
Bilety na seanse w cenie 10 zł są do nabycia w kasie Kina Luna oraz online na stronie festiwalu. Na pokaz filmu „Słodki, gorzki, Seul” wydawane będę bezpłatne wejściówki (odbiór w kasie kina od 8 października).

Jednocześnie rusza sprzedaż biletów na Japońską Noc Grozy (45 zł) oraz koncerty z cyklu Radio Azja:

Be-Being: 40 zł (normalny), 35 zł (ulgowy)

Hiromichi Sakamoto: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy)

DaWangGang: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy)

 

8. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w kinach Muranów, Luna i MSN w dniach 12-20 listopada.
Replika: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu (21-27 listopada).

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Patroni medialni: Patroni Medialni: FilmWeb, TVP2, CoJestGrane, TVP Kultura, Tygodnik Powszechny, AMS, Gazeta.pl Warszawa, Tokfm, Podróże, Kukbuk, KINO, Hiro, Aktivist, EKRANy, QUEER.pl, Feminoteka, 5kilo kultury, Trendy Kultury, IRKA, Replika, etnosystem.pl, Popmoderna, Dzika Banda, Magazyn Kulturalny, Plac Defilad, wazji.pl, Japonia-online, CSPA

Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, TR Warszawa, Ambasada Tajlandii, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Kino Luna, Kino Muranów, Kino Nowe Horyzonty

 

kontakt: Marcin Krasnowolski
marcin@arteria.art.pl
+48 696 71 65 60
pr@arteria.art.pl