Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

Biografia Lema pt. „Autor Solaris” do obejrzenia za darmo

Artykuły /

Przyszły rok będzie należał do Stanisława Lema – wówczas to odbędą się obchody setnych urodzin pisarza. Pora więc przygotować się do celebracji. Telewizja ARTE udostępniła właśnie „Autora Solaris”, filmową biografię Lema w reżyserii Borysa Lankosza. Całość możecie obejrzeć poniżej.

Kreacyjny dokument Lankosza to próba uchwycenia fenomenu Stanisława Lema jako pisarza i myśliciela wykraczającego intelektualnymi horyzontami poza epokę i realia kraju, w którym przyszło mu żyć. Film złożony z archiwalnych kolaży, inscenizacji oraz unikalnych fragmentów wywiadów daje wgląd nie tylko w biografię twórcy, lecz także w burzliwą historię Europy Środkowo-Wschodniej, która go ukształtowała.

Stanisław Lem jest najsłynniejszym polskim pisarzem science fiction na świecie. Tłumaczony na 41 języków, sprzedał ponad 30 mln egzemplarzy swoich książek. Mimo to w swoim kraju przez większość życia był outsiderem. Jego życie jest spowite zagadką i pełne paradoksów. Jak udało mu się przetrwać Holokaust? Jaki był jego prawdziwy stosunek do komunizmu, skoro pisał utwory propagandowe i uczestniczył w nielegalnej działalności opozycyjnej jednocześnie? Jak udało mu się monitorować postęp międzynarodowej nauki i technologii z tak niezwykłą dokładnością, żyjąc na obrzeżach Krakowa, za Żelazną Kurtyną, pod represyjnym reżimem, który cenzurował wszystko, w tym prywatne listy? Dlaczego pisał dla „Tygodnika Powszechnego”, jednocześnie otwarcie mówiąc o swoim ateizmie? [Opis pochodzi ze strony arte.tv, film będzie dostępny do 7 września 2020 roku]