Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

FOTOESEJ: Berlin

2/2024

Artykuły /

Niebo nad Berlinem było wtedy jaskrawoniebieskie, a słońce mocno rozgrzewało beton na Potsdamer Platz. Podczas tej wycieczki rozpoczynała się dla mnie nieustająca podróż poślubna – zawsze i wszędzie pod niebieskim niebem. Wybranie się w tę podróż wymagało ode mnie unicestwienia wojownika, który walczył we mnie o rzeczy drugorzędne, w życiu nie najpiękniejsze i nie najważniejsze.

Poniższy utwór został napisany wiele lat temu – w zupełnie innym miejskim otoczeniu – aby ostatecznie znaleźć się w książce Ameryka. Esej poetycki. Równie dobrze mógłby powstać na kanwie poślubnej wycieczki do Berlina, którą odbyłem wraz z żoną w maju 2019 roku. Wówczas wykonałem serię prezentowanych niżej fotografii i kolaży. Wracam do nich dzisiaj, aby ułożyć z nich intymny przewodnik po Berlinie i ofiarować dostęp do niego czytelnikom Popmoderny.

Ulokowanie tego wiersza obok fotografii pokazuje mi, jak ważne są wewnętrzne sparingi – nie tylko w przestrzeni literatury i sztuki. 

Knockdown

Mocne uderzenie upału: promienie słońca

wnikają w szorstką tkankę betonu. Misternie utkane

przez mizernych architektów miasto nie reaguje

na ból jak wymęczony bokser. Niezdolny do uników

zawodnik powierza swój los rywalowi a śmierć jest

słońcem które pali materię ringu i uwalnia

trujące substancje z powierzchni miejskiego graffiti.

Krople trudu zasychają na twarzy w postaci kryształków

soli ulotnej jak życiodajna woda strącona na jałowy

nagrzany beton. Opuszcza gardę zmęczony wojownik

bo słońce jest wolnością a zwycięzca nie przegrywa

Adam Majewski

(ur. 1979 w Gdańsku) – pisarz, edytor, podróżnik, twórca fotografii. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim i studiów biznesowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ogłosił ponad dwieście artykułów we wszystkich znaczących polskich czasopismach społeczno-kulturalnych i literackich; w dorobku ma także artykuły naukowe z zakresu medioznawstwa i performatyki. Autor kilku książek literackich i laureat licznych stypendiów twórczych. Był rzecznikiem prasowym, szefem wydawnictwa, właścicielem firmy, urzędnikiem od promocji, pracował także w firmach doradczych. Obecnie kieruje działem wydawnictw w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Od kilkunastu lat prowadzi zajęcia na uczelniach. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Wielki miłośnik Syberii oraz Ałtaju. Uprawia kolarstwo przełajowe i interesuje się sportami ekstremalnymi. Mieszka w Gdańsku.