Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

Zielony Jazdów. Zielony Rynek. Program na weekend 18-20 lipca

Podczas kolejnego, czwartego już weekendu na Zielonym Jazdowie będzie można uczestniczyć w debacie o hakerspejsach, wziąć udział w warsztatach kaligraficznych i hafciarskich, a także poznać wyniki konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”. W programie przewidziano również koncert zespołu Wild Books, pokazy filmów „Slacker” i „Clerks – Sprzedawcy”, teatralne zabawy dla dzieci oraz ekologiczne targowisko.

Czwarty weekend trwania projektu „Zielony Jazdów. Zielony Rynek” rozpoczną międzypokoleniowe warsztaty kulinarne organizowane przez Fundację Zaczyn. W tym tygodniu Adrianna Marczewska, szefowa kuchni Instalacje Art Bistro przybliży uczestnikom zapomniane i orientalne zioła. Podczas wspólnego gotowania zdradzi, jak w  prosty i oszczędny sposób zrobić wrażenie na znajomych oraz przybliży właściwości ziół i ich i zbawienne działanie na organizm.

O godzinie 19.00 rozpocznie się debata „Hackerspace – dom kultury hakerskiej,” w której udział wezmą warszawscy hakerzy – Jarosław Górny i Michał Woźniak. Opowiedzą o  swojej pracy, hakerspejsach, kulturze i etosie hakerskim, oraz o ruchu DIY i kulturze daru. Odpowiedzą na trudne pytania, zanurzą się historię ruchu hakerskiego w Polsce i na świecie, a  także zderzą gigantów IT z „cyfrowymi tubylcami”.

Od godziny 21.00 na scenie Zielonego Jazdowa grać będzie DJ Jan Zielke, natomiast o 22.00 organizatorzy zapraszają na pokaz filmu „Slacker”, w reżyserii Richarda Linklatera. To zapis jednego dnia z życia znudzonej amerykańskiej młodzieży końca lat 80. Z jeden strony „Slacker” to niemalże dokument o życiu miasteczka akademickiego, z drugiej surrealistyczny, prawie apokaliptyczny obraz rozpadu świata, a przy tym pełen energii portret pokolenia X, dla którego najwyższym przedmiotem kultu są popkulturowe gadżety. To jeden z przełomowych filmów dla amerykańskiego kina niezależnego, który inspirował dziesiątki twórców, jednocześnie torując Linklaterowi drogę do późniejszego komercyjnego sukcesu jaki przyniosły filmy „Przed zachodem słońca” czy „Taśma”.

W sobotę, od godziny 11.00 otwarty będzie Różyc Bazaristan Aleksandry Wasilkowskiej. Tego dnia będzie można tu kupić między innymi ekologiczne warzywa i kozie sery, tradycyjne ukraińskie przetwory owocowe, oliwki z Maroka, miody i kosmetyki ziołowe. Od południa do godziny 16.00 w przestrzeni Zielonego Jazdowa pojawią się stoiska czasopisma KUKBUK.

O 11.30 w księgarni „Pępek Sztuki” w Zamku Ujazdowskim rozpoczną się warsztaty kaligraficzne  dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat. „Warsztaty z Lamy”, to cykl działań artystycznych realizowanych za pomocą wiecznych piór Lamy abc i nexx – najmłodsi będą mogli przekonać się, że wieczne pióro to nie tylko przedmiot codziennego użytku, lecz także świetne narzędzie do rysowania oraz zabawy na papierze. Podczas zajęć dzieci będą malować i rysować piórami Lamy, a swoje prace wyklejać do fragmentów książki Jana Bajtlika „Typogryzmol”. Organizatorzy chcą pokazać najmłodszym uczestnikom różnice między liniami, kreskami, kształtami i sprawdzić, co się za nimi kryje, a na koniec – stworzyć galerię rysunków.

O 14.00 rozpoczną się warsztaty hafciarskie dla dorosłych, prowadzone przez Katarzynę Żukowską z warszawskiego Muzeum Etnograficznego. Zajęcia będą okazją do nauki różnych technik hafciarskich, zarówno dawnych, jak i współczesnych. Początkujący stworzą oryginalny wzornik ściegów, który sam w sobie stanie się pracą artystyczną. Warsztaty odbywają się pod auspicjami Warszawskiej Szkoły Hafciarstwa. Dwie godziny później odbędzie się spotkanie „Jak zazielenić miasto?”, połączone z ogłoszeniem wyników XXXI edycji Konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”. Organizatorzy odwołując się do przedwojennej tradycji konkursu chcą przypomnieć o akcji społecznej, którą wykonało miasto i pierwszym stu osobom, które przyjdą na spotkanie, rozdać sadzonki roślin w miejskich kolorach – żółtym i czerwonym.

Również w sobotę, o godzinie 16.00 Kolektyw Kipi Kasza zrealizuje warsztaty „Spiżarnia Design”, które poprowadzi Zuza Sitkowska. Podczas zajęć uczestnicy stworzą identyfikację wizualną dla domowych spiżarni – projekt rozpocznie się od wymyślenia nazwy i stworzenia logo, realizacji naklejek, karteczek z opisami oraz opakowań na słoiki z dżemem, butelki z kompotem i weki. Materiały do wszystkich przedmiotów powstaną z recyclingu, będą  kolorowe i inspirowane asortymentem warszawskich bazarków.

O godzinie 19.00 rozpocznie się wykład dr Justyny Hofmokl, zatytułowany „Wspólne dobro w internecie”, który będzie dotyczył relacji między wolnym dostępem do kultury, a nowoczesną gospodarką oraz wpływu idei „creative commons” na rozwój „ekonomii współdzielenia” (sharing economy), obejmującej dobra materialne. Wieczorem natomiast odbędzie się koncert zespołu Wild Books. To warszawski duet, stworzony przez Karola Czerniakiewicza, byłego perkusistę zespołu Teenagers i Grzegorza Wiernickiego, niegdysiejszego gitarzystę i wokalistę zespołu The Phantoms. Wild Books grają Lo-Fi i garage, niektórzy doszukują się tam również wpływu trash dream popu, psychodelicznego punku i brzmienia lat 90. Niedawno, nakładem wytwórni Instant Classic, wyszła ich pierwsza płyta – swoje najnowsze kompozycje zaprezentują właśnie na sobotnim koncercie.

O 22.00, na dziedzińcu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wyświetlony zostanie film „Clerks – Sprzedawcy”. To inspirowany „Slackerem” debiut Kevina Smitha. Ikona niezależnej komedii portretuje w zasadzie to samo pokolenie, ale w odróżnieniu od Linklatera widzi wyjście z wszechogarniającej beznadziei. Tytułowi sprzedawcy, w odróżnieniu od slakerów, mają pracę, a  rozumianym i portretowanym przez reżysera w filmie ratunkiem na kryzys końca wieku jest wszechobecna popkultura. Nie bez powodu cześć akcji tej czarnej komedii rozgrywa się wypożyczalni kaset video. Kevin Smith to obok Quentina Tarantino jeden z przykładów popkulturowego geeka, który potrafił swoją pasję do kina  przekuć w sukces w Hollywood.

W niedzielę targowisko Różyc Bazaristan będzie czynne w godzinach 11.00-18.00. Niedzielny poranek otworzą warsztaty jogi, prowadzone przez fundację Wybieram Zdrowie. Zaś podczas cyklicznych warsztatów, czyli Śniadań Literackich Zielonego Jazdowa omawiane będą fragmenty powieści „Tłumacz Chorób” Jhumpy Lahiri. Organizatorki chcą sprawdzić, w jaki sposób światowa i polska literatura mierzy się z problemami ekologii i ekonomii. Warsztaty mają formę luźnej wymiany myśli między uczestnikami zajęć w gościnnej, domowej atmosferze śniadań. Niedzielne południe to również czas dla najmłodszych. Podczas najbliższej edycji „Teatranek”, czyli warsztatowych zabaw dla dzieci współorganizowanych przez Instytut Teatralny maluchy dowiedzą się, ile lat może mieć drzewo, ile waży i co lubi. W trakcie teatralnych zabaw wcielą się w role drzew, przywołają ich historie, wysłuchają wspomnień i marzeń, a  finałem zabaw będzie wspólny zielony manifest.

Program czwartego weekendu projektu Zielony Jazdów. Zielony Rynek” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

 

18 lipca, piątek

17.30 – 18.30 Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne: Zioła w kuchni, Adrianna Marczewska

19.00 – 20.00 Debata: „Hackerspace – dom kultury hakerskiej”, Jarosław Górny i Michał Woźniak

21.00 – 24.00 set didżejski – DJ Jan  Zielke

22.00 – 24.00 Pokaz filmu „Slacker” reż. Richard Linklater, USA 1991

 

19 lipca, sobota

11.00 – 18.00 Różyc Bazaristan

12.00 – 16.00 KUKBUK na Zielonym Jazdowie

11.30 – 12.30 Warsztaty kaligraficzne

14.00 – 15.00 Debata: „Jak zazielenić miasto?”, ogłoszenie zwycięzców konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”.

14.00 – 16.00 Warsztaty kulinarno-designerskie „Spiżarnia design”, kolektyw Kipi Kasza

19.00 – 20.00 Wykład:„Wspólne dobra w internecie”, dr Justyna Hofmokl

21.00 – 23.00 Koncert: Wild Books

22.00 – 24.00 Pokaz filmu „Clerks – Sprzedawcy”, reż. Kevin Smith, USA 1994

 

20 lipca, niedziela

11.00 – 18.00 Różyc Bazaristan

11.00 – 12.00 Warsztaty jogi

11.30 – 13.00 Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa. Warsztaty z bliskiego kontaktu z książką

12.00 – 13.00 „Teatranki – Teatr Naturalny. Natura teatralna”. Warsztaty teatralne dla dzieci

 

Trzeci weekend projektu „Zielony Jazdów. Zielony Rynek”

18, 19 i 20 lipca

Koordynator projektu: Natalia Starowieyska
Współpraca: Martyna Baran
Program wykładów: Maciej Łepkowski, Michał Augustyn
Program filmowy: Grzegorz Kurek, Michał Matuszewski
Program muzyczny: Maciej Łepkowski
Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa: Natalia Malek, Anna Roszman
Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne: Natalia Bet
Warsztaty kulinarno-designerskie Kipi Kasza: Marta Jagniewska

 

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2

www.csw.art.pl

www.facebook.com/ZielonyJazdow

Podczas trwania projektu Zielony Jazdów. Zielony Rynek Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie czynne do godziny 22.00

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy