• Patronem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO
Eventy | 30.06.2014
Zielony Jazdów – inauguracja
Eventy | 30.06.2014

Zielony Jazdów – inauguracja

Już jutro startuje Zielony Jazdów, czyli niezwykły, letni projekt Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Inauguracyjny weekend będzie pełen atrakcji dla każdej grupy wiekowej. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w Pikniku Pokoleń, koncertach, pokazach filmowych, warsztatach dla dzieci i dorosłych a także wykładach znanych postaci ze świata ekonomii. Projekt rozpocznie się w piątek o godzinie 19.00.

Tegoroczna edycja projektu Zielony Jazdów odbędzie się pod hasłem „Zielony Rynek”. Tematem przewodnim będą związki ekologii z ekonomią – poprzez specjalne warsztaty i spotkania  organizatorzy chcą przybliżyć uczestnikom zagadnienie ekonomii ekologicznej i modeli gospodarczych odmiennych od dominującego. Inaugurację tegorocznej edycji projektu rozpocznie wernisaż wystawy „Slow Future” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (27 czerwca, godz. 19.00), która stanowić będzie swoistą ilustrację do tematów pojawiających się podczas Zielonego Jazdowa.

Motywem przewodnim wystawy jest postwzrost (ang. degrowth), czyli ruch społeczny postulujący obniżenie skali produkcji i konsumpcji. O tym, czym dokładnie zajmują się postwzrostowicze będzie można się dowiedzieć po wernisażu, o godz. 20.30 podczas debaty, w której udział wezmą Jota Castro, Aleksandra Wasilkowska, Nuria Guell i Michał Augustyn. Po spotkaniu, od godziny 22 organizatorzy zapraszają na koncert Bajzla. Ten nietuzinkowy artysta, wykorzystując perkusyjne sample, śpiew i dźwięk gitary tworzy kompozycje brzmiące jak te, które są wykonywane przez kilkuosobową formację. W tym samym czasie miłośnicy kina będą mogli obejrzeć film „El Mariachi” w reżyserii Roberta Rodrigueza. Po projekcji i występie muzyka przewidziany jest set DJski, który rozpocznie się o północy. Zagrają Ojciec Karol i Jarek Justin Kulik (Conga)

W sobotę, 28 czerwca zostanie otwarta instalacja przestrzenna targowiska Różyc Bazaristan. Jej autorką jest polska architektka – Aleksandra Wasilkowska. Instalacja polega na przeniesieniu zabudowy powojennych kiosków handlowych z legendarnego Bazaru Różyckiego. Fragment istniejącego targowiska zrekonstruowany na osi Zamku Ujazdowskiego nawiązuje do średniowiecznej relacji Zamku i Podgrodzia, w której Zamki obrastały usługami i drobnym handlem. Spontanicznie rozwijająca się architektura podgrodzia to zalążek współczesnego miasta. Instalacja przed wejściem do Zamku jest zapowiedzią projektu Wasilkowskiej pokazywanego w ramach równolegle toczącej się wystawy Joty Castro. Jest to makieta projektu przebudowy samego Bazaru Różyckiego. Projekt będzie zmieniać się i rozwijać się do samego końca wystawy Slow Future i wydarzeń w Zielonym Jazdowie.

Również w sobotę rozpocznie działalność targowisko, na którym swoje produkty będą wystawiać Rowery Bajery, a także producenci i importerzy ekologicznej żywności – Groser Sery Kozie, Oliwki z Maroka, Prawdziwy Zieleniak, Agnieszka Lech, BA Zioła i La Koguta. O godzinie 13.00 rozpocznie się Piknik Pokoleń, wieńczący Paradę Seniorów organizowaną rzez Fundację Zaczyn. Zabawa potrwa do 20.00, a jej najważniejszym elementem będzie Dancing Międzypokoleniowy, którego oprawą muzyczną zajmie się słynna DJ Vika. Osoby zainteresowane ekonomią ekologiczną i feminizmem będą mogły uczestniczyć w wykładzie prof. Mary Mellor, założycielki Sustainable Cities Research Institute oraz  twórczyni World Economics Association. Podczas niego słynna badaczka zaprezentuje swój projekt reformy monetarnej, której celem jest uczynienie z pieniędzy dobra wspólnego, zarządzanego w sposób demokratyczny. O godzinie 21.00 odbędzie się koncert tanecznego, folkowego zespołu Janusz Prusinowski Trio, a o 22.00 – pokaz kultowego filmu „Mad Max” z  1979 roku.  Wieczorem odbędzie się również set DJski Lil’ Mike’a.

W niedzielę na targowisku Zielonego Jazdowa będzie można kupić produkty wystawców obecnych również poprzedniego dnia, a także warzywa i owoce z ekoturystycznych gospodarstw Majlertów, Dąbrówka i Pana Ziółko. O godzinie 11.oo rozpoczną się plenerowe warsztaty jogi prowadzone przez Fundację Wybieram Zdrowie, a w tym samym czasie, w ramach cyklu Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa, organizowanego przez Klub czytelniczy Kolacje Literackie, księgarnię Pępek Sztuki oraz Art Bistro Instalacje będą miały miejsce warsztaty z bliskiego kontaktu z książką. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, w jaki sposób polska i światowa literatura mierzy się z problemami ekologii i ekonomii.

W niedzielę, od południa w przestrzeni Zielonego Jazdowa odbywać się będą Teatranki, czyli teatralne warsztaty dla dzieci oraz ich rodziców lub opiekunów, organizowane przez sąsiadujący z Zielonym Jazdowem Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Animatorzy i pedagodzy teatru poprowadzą teatralno-ekologiczne zabawy dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

 

Program inauguracyjnego weekendu projektu “Zielony Jazdów. Zielony Rynek” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

 

piątek, 27 czerwca

19.00 – wernisaż wystawy „Slow Future” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

20.30  debata „Czym jest postwzrost?” – Jota Castro, Aleksandra Wasilkowska, Nuria Guell, Michał Augustyn

22.00  koncert: Bajzel

22.00  pokaz filmu „El Mariachi”, reż. Robert Rodriguez, Meksyk/ USA 1992, 81′

24.00 – 02.00 Set DJski: Ojciec Karol i Jarek Justin Kulik (Conga)

 

sobota, 28 czerwca

10.00 otwarcie targowiska i projektu instalacji przestrzennej Aleksandry Wasilkowskiej

10.00 17.00  targowisko Różyc – Bazaristan

13.00 20.00  Piknik Pokoleń

19.00  wykład Mary Mellor „Przyszłość pieniędzy. Jak nadać odpowiednią wartość pracy i przyrodzie?”

21.00  koncert: Janusz Prusinowski Trio

22.00 – Pokaz filmu „Mad Max”, reż. George Miller, Australia 1979, 93′

23.00 – 02.00 Set DJski: Lil’ Mike

 

niedziela, 29 czerwca

10.00 – 17.00 targowisko Różyc – Bazaristan 

11.00  warsztaty z jogi

11.30 – 13.00  „Kolacja na śniadanie” – warsztaty z rozmowy o literaturze

12.00 – 13.00  “Teatranki” – warsztaty teatralne dla dzieci

od 13.00  warsztaty kulinarne dla dzieci

 

Inauguracja projektu „Zielony Jazdów. Zielony Rynek”

27, 28 i 29 czerwca

Koordynacja projektu: Natalia Starowieyska
Współpraca: Martyna Baran
Program wykładów: Maciej Łepkowski, Michał Augustyn
Program filmowy: Grzegorz Kurek, Michał Matuszewski
Program muzyczny: Maciej Łepkowski
Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa: Natalia Malek, Anna Roszman

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2

www.csw.art.pl

www.facebook.com/ZielonyJazdow

Podczas trwania projektu Zielony Jazdów. Zielony Rynek Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie czynne do godziny 22.00