Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

Wiele wymiarów Polifonii (Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie)

Kolekcje kaset magnetofonowych, budynek jako instrument, muzyczna bajka dla dorosłych, barokowe instrumenty drewniane – to tylko nieliczne elementy tegorocznego cyklu Polifonie, odbywającego się w krakowskiej Cricotece.

Już od pięciu lat Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie organizuje cykl wydarzeń z pogranicza sztuk performatywnych, teatralnych i muzycznych – Polifonie. W sposób nieoczywisty nawiązuje on do twórczości Tadeusza Kantora – nie opiera się na jego utworach, ale eksploruje przestrzenie zainteresowań samego twórcy, propagatora awangardy i eksperymentu. Kuratorką projektu jest Anna Szwajgier, kompozytorka, autorka muzyki do filmów animowanych, wideo oraz instalacji dźwiękowych. „Polifonie to projekt wielowymiarowy, łączący działania artystów z różnych obszarów sztuki. Priorytetem tegorocznej edycji programu stała się właśnie natura eksperymentu” – mówi Anna Szwajgier.

Bad Weather
Bad Weather

 

Bad Weather
Bad Weather

Główne koncerty Polifonii odbywają się jesienią w przestrzeni sali teatralnej Cricoteki. W tym roku rozpoczęły się od premiery spektaklu „Bad Weather” Arturasa Bumšteinasa. Litewski kompozytor przyjechał do Krakowa z zestawem pokaźnych drewnianych instrumentów – zrekonstruowanych barokowych maszyn teatralnych służących do imitowania odgłosów pogody (grzmotów, wiatru czy ulewy). Instrumenty te zostały wykorzystane w zupełnie nowym kontekście – utworu opartego na delikatnym szmerze. Z kolei grupa Walkabout Theater z Chicago w spektaklu „The Brink” podjęła kwestie niesłyszanego i nieposłusznego kobiecego głosu i ciała, czyniąc z nich punkt wyjścia dla spektaklu w charakterze musicalu. Fani krakowskiego zespołu MOON2 zapamiętali koncert „Elementy ruchu” – energetyczną propozycję muzyczną badającą związek między ciałem i dźwiękiem. Tegoroczną edycję Polifonii zakończyło „Itinerário do Sal” – multimedialna opera totalna w wykonaniu Miguela Azguimego z portugalskiej grupy Miso Ensemble.

Elementy Ruchu
Elementy Ruchu

Jedną z największych atrakcji, a zarazem inauguracją cyklu było uruchomienie otwartej sceny letniej Cricoteki – Polifonie: Open Stage. Znajdujący się tuż przy Bulwarach Wiślanych plac Cricoteki stał się przestrzenią integracji i wymiany twórczej – zależało nam na dotarciu przede wszystkim do społeczności lokalnej. Podczas wakacji w każdy czwartek słuchacze, artyści, a także przechodnie mogli eksperymentować z dźwiękiem, uczestniczyć w wizualnych performensach. W ramach tej części cyklu zaprezentowany został m.in. subtelny koncert „DisEase”  amerykańskiej wokalistki i kompozytorki Kerry Kenny, jak również noisowa propozycja artysty dźwiękowego Rinusa van Alebeeka, eksplorującego audialny krajobraz otoczenia Cricoteki. Scena otwarta Polifonii stała się także przestrzenią koncertów muzyków z Krakowa: Marcina Janusa i Grzegorza Kaliszuka, którzy zaprosili publiczność do uczestnictwa w interaktywnym mappingu muzycznym. Jedną z najciekawszych muzycznych propozycji był „RePerformance” Grzegorza Marta, Macieja Koczura, Jakuba Gucika i Piotra Peszata – w wyniku którego podczas interakcji słuchacze-artyści powstawała tworzona na żywo muzyka oraz obraz na płótnie. Wakacyjna scena otwarta zakończyła się hipnotyzującą bajką autorstwa performerki Śominiki Dniegockiej (Dominiki Śniegockiej).

Dominika Śniegocka
RePerformance

 

Dominika Śniegocka
Dominika Śniegocka

W 2018 roku także chcemy działać w dwóch przestrzeniach. W związku z tym pragniemy zaprosić po raz kolejny do strefy Open Stage. Architektura Cricoteki, bliskość Wisły oraz otwarty charakter placu okazuje się silną inspiracją dla artystów, którzy sprawdzają odbiór dźwięków w tej przestrzeni. Drugą częścią będą Polifonie: Impuls skoncentrowane na intymności, intuicji i instynkcie. Chcemy, aby punktem wyjścia stał się proces kształtowania własnego głosu, zainteresowanie naturą.

The Brink
The Brink

 

The Brink
The Brink

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Fotografie: Studio FILMLOVE