• Patronem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO
Eventy | 21.10.2013
UhUhBoo Project w TR Warszawa
Eventy | 21.10.2013

UhUhBoo Project w TR Warszawa

UhUhBoo Project, znany ze współpracy z Park Chan-wookiem i Piną Bausch, zagra 26 listopada w TR Warszawa, w ramach programu muzycznego Pięciu Smaków.

UHUHBOO 03 contrastUHUHBOO. Słowo, które po koreańsku znaczy tyle, co „rybak” bądź „ojciec ryb”, a także człon nazwy jednego z najbardziej ekscentrycznych zespołów współczesnej koreańskiej sceny muzycznej.

UhUhBoo Project sięga po wydobywane w niekonwencjonalny sposób dźwięki rockowego instrumentarium, które uzupełniają koreańskie instrumenty ludowe, np. bambusowy flet piri. Teksty piosenek to enigmatyczne, trudne do rozszyfrowania poematy awangardowe opowiadające o trudnej rzeczywistości za pomocą niecodziennych metafor.

Trzon UhUhBoo Project tworzą Baik Hyun-jhin (wokalista, autor tekstów, kompozytor i producent) oraz Jang Young-gyu (basista, kompozytor, aranżer i producent, założyciel zespołu Be-Being, który występował na wrocławskim Brave Festival w roku 2011).  To oni otworzyli nowy rozdział w historii koreańskiego popu, dając przykład awangardowego podejścia do muzyki i niestandardowego myślenia o sztuce.

Członkowie UhUhBoo działają na wielu różnych polach, takich jak film, teatr, tradycyjna muzyka koreańska, taniec i sztuka współczesna, osiągając unikatowy i niekonwencjonalny efekt, czym już zapewnili sobie wyjątkowe miejsce pośród najważniejszych współczesnych twórców. Rozwijają nowe środki wyrazu nie oglądając się na trendy, wzbudzając jednocześnie niesłabnące zainteresowanie publiczności.

Utwory zespołu, często określane jako bardzo teatralne, pozwoliły UhUhBoo łączyć swoją twórczość z wieloma innymi dziedzinami sztuki, takimi jak taniec, film, czy sztuki wizualne. Ich muzyka pojawiła się w filmach: „Pan Zemsta” i „Nocny połów” Park Chan-wooka. W latach 2002 i 2003 utwory zespołu były wykorzystywane w układach choreograficznych Piny Bausch do spektakli „Fur die Kinder von gestern” czy „Rough Cut”.
„Muzyka UhUhBoo Project jest po prostu zniewalająca” – mówiła o UhUhBoo artystka.

___-3Cztery albumy oraz muzyka filmowa przyniosły grupie uznanie za poetycki, ale i satyryczny sposób, w jaki prezentują swoje społeczne i polityczne przesłanie. Od czasów debiutanckiego „Break-even Point”(1997), grupa kultywuje swój charakterystyczny „hiperrealny” styl, co usłyszeć można na albumach takich jak „Dog, Lucky Star” (1998), „21C New Hair” (2000), ścieżce dźwiękowej do filmu „Pan Zemsta” (2002) i singlu „Tuna World” (2004).

UhUhBoo eksploruje nowe przestrzenie muzyczne używając bogactwa dźwięków i gatunków muzycznych, takich jak minimalizm, trot (koreański teuroteu, najstarsza forma muzyki pop w Korei), rock, elektronika, narracja i ambient, tworząc w efekcie nową, pełną groteskowego uroku formę.
Stojąc na czele koreańskiego avant-popu, tworzą unikatowy muzyczny świat. Efektem niekonwencjonalnych prób w obrębie różnych gatunków muzycznych i dziedzin sztuki, jest ich ostatnia płyta zatytułowana “Detective ID, Record Of a Vagabond”, wydana w kwietniu 2011.

Album skonstruowany jest jako zbiór notatek detektywa spisanych w okresie niezbyt udanego finansowo roku. Data i godzina każdej notatki stanowi tytuł jednej z piosenek. Precyzyjne terminy i zdarzenia, które pojawiają się w zapiskach graniczą z absurdem, co wyraża się również w muzyce Uhuhboo.

 

Dyskografia:

Break-even Point, 1997

Dog, Lucky Star, 1998

21C New Hair, 2000

Sympathy for Mr Venegance, 2002

Tuna World, singiel 2004,

Detective ID, Record of a Vagabond, 2011

 

Koncert: 26 listopada, wtorek, TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8

Bilety w cenie 40 zł dostępne na stronach: piecsmakow.pl,ebilet.pl oraz w kasie TR Warszawa

 

Posłuchaj UhUhBoo Project: https://soundcloud.com/sbubblep