• Patronem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO
Eventy | 04.10.2012
Project Room: „Martwa Natura”
Eventy | 04.10.2012

Project Room: „Martwa Natura”

Bank Pekao PROJECT ROOM

 Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek

„Martwa natura”

Otwarcie wystawy: 8 października 2012, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 21 października 2012

Kurator: Ewa Gorządek

Wstęp wolny

Duet Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek prezentuje „Martwą naturę” w Bank Pekao Project Room

W najbliższy poniedziałek  (8 października)  w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski kolejne otwarcie wystawy w ramach Bank Pekao Project Room. Duet Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek zabierze publiczność w sentymentalną podróż do końca lat 80. i początków 90., na który to okres przypadało dzieciństwo obu artystów.

W ramach Project Roomu artyści zrealizują instalację zatytułowaną „Martwa natura“. To wyprawa do czasów narodzin konsumpcjonizmu i jednocześnie próba jego rewizji. W ciągu ostatnich dwudziestu lat świat przedmiotów, czyli tytułowa „Martwa natura”, zyskał znaczną wartość symboliczną. Co się stanie, gdy tej wartości go pozbawimy? – oto jedno z pytań zadawanych przez Jastrubczaka i Kaczmarka.

Punktem wyjścia dla projektu jest ich praca wideo „Buchbuch” osadzona w estetyce telewizyjnej końca lat 80. i początków 90. To czas dzieciństwa Jastrubczaka i Kaczmarka, a także całego pokolenia właśnie wchodzącego w dorosłość. Ten charakterystyczny klimat artyści przenieśli na kilka performance’ów dokumentowanych kamerą VHS. Będzie można je zobaczyć na 52-calowym telewizorze projektowym z lat 80. Na kolejne elementy instalacji składają się wideo-materiał reklamy supermarketu, a także billboard na trasie Kraków-Wrocław, który artyści wykupili na potrzeby projektu.

Grupa artystyczna Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek została utworzona  w 2010 roku w Krakowie przez Łukasza Jastrubczaka i Krzysztofa Kaczmarka. Duet działa w obszarze wideoperformance’u oraz rzeźby.

Odbywające się co dwa tygodnie otwarcia wystaw w ramach cyklu Bank Pekao Project Room to nie tylko spotkania ze sztuką, ale także możliwość swobodnej rozmowy między młodymi, ale już uznanymi artystami, krytykami, kuratorami i publicznością. Spotkaniom towarzyszy nieformalna atmosfera.

 

Łukasz Jastrubczak – ur. w 1984 roku w Zielonej Górze. Artysta wizualny. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Wrocławiu. Dyplom uzyskał w 2009 roku. Gra na perkusji w zespołach „Ślina” i „Stefan Gierowski” oraz na keyboardzie w zespole „Zima”. Mieszka i pracuje w Krakowie. Jego wystawy indywidualne można było zobaczyć m.in. w CSW Kronika w Bytomiu, Art in General w Nowym Jorku, BWA Zielona Góra, Galerii Pies w Poznaniu. Brał udział w wystawach zbiorowych m.in. w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie czy Museum Quartier w Wiedniu. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Krzysztof Kaczmarek – ur. 1983 w Blachowni. Artysta wizualny i filmowiec. Studiował Nawigację na Akademii Morskiej w Gdyni (2003-2006) i Grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Wiedniu. Dyplom uzyskał w 2009 roku. Współtworzył galerię „Artpol” w Krakowie. Jego pełnometrażowy debiut filmowy „Pompenzuballen” miał premierę na festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2010 roku. Mieszka i pracuje w Wiedniu.

 

Wstęp na wystawy w ramach Bank Pekao Project Room jest bezpłatny.

Wystawa na Facebooku: https://www.facebook.com/BankPekaoProjectRoom

 

Bank Pekao PROJECT ROOM:

We współpracy pomiędzy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski a Bankiem Pekao S.A. narodził się projekt wspierający młodą sztukę: Bank Pekao PROJECT ROOM. Sala, w której prezentowane są prace młodych artystów, przyjęła nazwę sponsora. Na przestrzeni dwóch lat począwszy od 23 kwietnia 2012 r. co dwa tygodnie w poniedziałki prezentujemy najciekawsze projekty przygotowane przez polskich, a także zagranicznych twórców. Bank Pekao PROJECT ROOM stwarza możliwość prezentacji najnowszych i najbardziej interesujących zjawisk artystycznych oraz buduje platformę do dyskusji o współczesnej sztuce, do której zapraszamy artystów, kuratorów, studentów i wszystkich miłośników sztuki.

 

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Banku Pekao S.A.

 

Patroni medialni Project Room: Wprost, Monitor Magazine, POPMODERNA

Patroni medialni CSW: Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration