• Patronem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO
Eventy | 03.12.2012
Project Room: Chodzenie w nocy
Eventy | 03.12.2012

Project Room: Chodzenie w nocy

Michał Gayer w Bank Pekao Project Room

Już 3 grudnia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się wernisaż wystawy „Chodzenie w nocy” Michała Gayera – trudnego do zaszufladkowania artysty, który pokazuje nam nowe sposoby interpretowania rzeczywistości.

Na wystawie „Chodzenie w nocy”  przewija się i krzyżuje ze sobą kilka wątków. Fotografie wykonywane nocą w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, które zobaczymy w Bank Pekao Project Room, nasuwają skojarzenia z horrorami. Kadry rozświetla jedynie błysk flesza wydobywający z mroku fragmenty obiektów, gałęzie, bądź kłęby pary. „To działanie jest bardzo lekkie i realizowane bez określonego celu artystycznego, nie pozbawione jednak sensu” – tłumaczy artysta. „Jego treścią jest samo wychodzenie w nocy, samotne doświadczanie pustki, ciszy i wolności w parku, na terenie miasta, którego uśpiona społeczność przestaje działać”.

Oprócz zdjęć na wystawie znajdą się atrybuty fikcyjnej historii zabarwionej tragicznym westernem, którego bohaterem okazuje się samotny miejski włóczęga. Zobaczymy kapelusz z filcowanej kociej sierści, czy wzór materiału na koszulę w kratę skonstruowany z kolorowych tasiemek. Obok tych śladów doskonałości na wystawie znajdują się także rzeźby i rysunki masek nawiązujących do estetyki prymitywnych kultur, surowe i sensualne prace odwołujące się do podstawowych emocji, dzikości i instynktów kierujących ludzkością. Ten ostatni motyw przewija się zresztą przez całą wystawę, przywołując klimat pierwszych obrazów i przedmiotów tworzonych tysiące lat temu w ciemnościach jaskiń, za pomocą prostych narzędzi lub wręcz gołymi rękami.

Wstęp na wystawy w ramach Bank Pekao Project Room jest bezpłatny.

 

Bank Pekao PROJECT ROOM:

We współpracy pomiędzy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski a Bankiem Pekao S.A. narodził się projekt wspierający młodą sztukę: Bank Pekao PROJECT ROOM. Sala, w której prezentowane są prace młodych artystów, przyjęła nazwę sponsora. Na przestrzeni dwóch lat począwszy od 23 kwietnia 2012 r. co dwa tygodnie w poniedziałki prezentujemy najciekawsze projekty przygotowane przez polskich, a także zagranicznych twórców. Bank Pekao PROJECT ROOM stwarza możliwość prezentacji najnowszych i najbardziej interesujących zjawisk artystycznych oraz buduje platformę do dyskusji o współczesnej sztuce, do której zapraszamy artystów, kuratorów, studentów i wszystkich miłośników sztuki.

 

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Banku Pekao S.A.

Patroni medialni Project Room: Wprost, TVP Kultura, Hiro, Mówią na Mieście, Monitor Magazine, Popmoderna

Patroni medialni CSW: Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration