• Patronem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO
Eventy | 22.10.2012
Project Room: „Biało-czerwoni” K. Pustoły
Eventy | 22.10.2012

Project Room: „Biało-czerwoni” K. Pustoły

„Biało-czerwoni” Konrada Pustoły w kolejnej odsłonie Bank Pekao Project Room

Zbliża się otwarcie kolejnej wystawy w ramach Bank Pekao Project Room. Już 22 października Konrad Pustoła – fotograf i autor prac wideo, analizujący w swojej twórczości wizualne aspekty relacji społecznych i ekonomicznych – zaprezentuje w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski swój najnowszy film wideo pt. „Biało-czerwoni”.

Do stworzenia  filmu  „Biało-czerwoni” Konrad Pustoła wykorzystał  obszerny materiał filmowy nagrany w Warszawie podczas EURO 2012. W trakcie pierwszej połowy meczu Polska – Rosja artysta zarejestrował z perspektywy zbliżonej do lotu ptaka zachowania ludzi oglądających transmisję na telebimie w warszawskiej strefie kibica. Reakcje gęstego tłumu śledzącego poczynania piłkarzy na boisku doskonale oddają przebieg sportowego pojedynku, a także towarzyszące mu emocje. Szczególnym bohaterem filmu stało się światło słoneczne padające na tłum kibiców w sportowych koszulkach – zachodzące słońce sprawiło, że dominująca kolorystyka kadrów zmienia się stopniowo z białej na czerwoną, nadając pracy symboliczną wymowę. Film trwa niemal tyle samo, co jedna połowa piłkarskiego meczu.

Jak podkreśla Ewa Gorządek, kuratorka wystawy, „Konrad Pustoła jest artystą, który analizuje w swoich projektach wizualne aspekty relacji społecznych i ekonomicznych. Jego prace mają charakter socjologiczny, a autor przyjmuje w nich perspektywę krytyczną, nie pozbawiając ich jednocześnie wysokich walorów estetycznych”. Nie bez znaczenia dla twórczości Pustoły jest jego ekonomiczne wykształcenie, które skierowało uwagę artysty na  problemy i zjawiska społeczne, wyostrzając krytyczne spojrzenie, a także uaktywniając szczególny rodzaj wrażliwości. W kontekście filmu „Biało-czerwoni” warto przypomnieć jeden z najbardziej znanych projektów artysty – „Widoki władzy”. W tym trwającym od dwóch lat projekcie typu work in progress Pustoła przedstawia serię fotografii pokazujących widoki z okien gabinetów najbardziej wpływowych ludzi z różnych miast, umożliwiając widzom przyjęcie na chwilę  punktu widzenia, osób posiadających realną władzę.

Konrad Pustoła (ur. 1976) – ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Warszawskim (2003) oraz artystyczne w londyńskim Royal College of Art (2008). Laureat konkursu Polskiej Fotografii Prasowej za cykl „Sanna” (2001). Uczestnik wielu wystaw m. in. „Nowi Dokumentaliści” (2005) w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, „Bloomberg New Contemporaries” (2008) w Londynie; „Storia, memoria, identità” (2009) w Modenie, „PhotoEspania” (2010) w Madrycie. W 2010 roku wydał album „Dark Rooms” nagrodzony w ogólnopolskim konkursie katalogów i albumów o sztuce „Reminiscencje”. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”.

Odbywające się co dwa tygodnie otwarcia wystaw w ramach cyklu Bank Pekao Project Room
to nie tylko spotkania ze sztuką, ale także możliwość  rozmowy  młodych, ale już uznanych artystów,  z krytykami, kuratorami i publicznością, w swobodnej, nieformalnej atmosferze.

Wstęp na wystawy w ramach Bank Pekao Project Room jest bezpłatny.

Wystawa na Facebooku: http://www.facebook.com/events/290417147729748/

Bank Pekao PROJECT ROOM:

We współpracy pomiędzy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski a Bankiem Pekao S.A. narodził się projekt wspierający młodą sztukę: Bank Pekao PROJECT ROOM. Sala, w której prezentowane są prace młodych artystów, przyjęła nazwę sponsora. Na przestrzeni dwóch lat począwszy od 23 kwietnia 2012 r. co dwa tygodnie w poniedziałki prezentujemy najciekawsze projekty przygotowane przez polskich, a także zagranicznych twórców. Bank Pekao PROJECT ROOM stwarza możliwość prezentacji najnowszych i najbardziej interesujących zjawisk artystycznych oraz buduje platformę do dyskusji o współczesnej sztuce, do której zapraszamy artystów, kuratorów, studentów i wszystkich miłośników sztuki.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Banku Pekao S.A.

Patroni medialni Project Room: „Wprost”, TVP Kultura, „Hiro”, „Monitor Magazine”, Mówią na Mieście, Popmoderna

Patroni medialni CSW: „Aktivist”, „Exklusiv”, „Stolica”, „Elle Decoration”

Otwarcie wystawy: 22 października 2012, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 4 listopada 2012

Kurator: Ewa Gorządek

Wstęp wolny