Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

PODSUMOWANIE 2015 #3: Ewa Drygalska

Artykuły /

+

 

Amy Schumer jako najśmieszniejsza osoba na świecie. Dla mnie osobiście zdetronizowała w tym roku Louisa C.K. Jej telewizyjny Inside Amy Schumer i stand-upy są przewrotnie feministyczne, pozbawione pruderii seksualnej, ultrazabawne a jednocześnie pełne dystansu do siebie i konstrukcji kobiecości.

Blockbustery, które znowu zapierają dech w piersiach: Mad Max w eksploatacyjnej formule kina atrakcji i przede wszystkim Rocky Balboa wracający w glorii w siódmej części sagi jako trener syna Apollo Creeda. Autoreferencyjny i intertekstualny, dobrze umocowany psychologicznie i przede wszystkim totalnie nowoczesny film sportowy. Dodatkowy plus za ciało Michaela B. Jordana i epizod Avona Barksdale’a.

Żony Hollywood – najdoskonalsza wersja telewizyjnych wstydliwych przyjemności tego roku. Pięć Polek, ekonomicznych emigrantek w Los Angeles, zamieszkuje starannie wypielęgnowany mit amerykańskiego snu, jakbyśmy znowu byli w latach 50. Zawstydzający materializm i obrzydliwa konsumpcja świata nietkniętego kryzysem, udane i nie do końca udane próby asymilacji do życia w Kalifornii. Świat, w którym jeszcze można mieć marzenia, łut szczęścia, permanentny makijaż i psa ubezpieczonego na miliony dolarów.  Na szczególną uwagę zasługuje Helena Król-Kołodziej.

 

 

Wielkie nadzieje na dobry powrót i wywrotka na ostatniej prostej, czyli zakończenie ostatniego sezonu Homeland.

Miasto Kraków i jego polityka zarządzania w każdej możliwej kwestii.

Język nienawiści. To wyrażenie z początku pomyślane jako broń przeciwko lingwistycznej opresji skierowanej wobec mniejszości szybko stało się miałkim, pozbawionym znaczenia, przygodnie definiowanym, sztucznym Frankensteinem.

 

!

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki UJ z najlepszą biblioteką (fotele i lampy) i stołówką (wersja zwyczajna i obiady de luxe za 15 zł). Tylko pozornie wydaje się to wątek odległy od głównego tematu. Każda „osoba kultury”, na jakimkolwiek odcinku przemysłu by nie pracowała, wie bowiem, jak ważne jest przyjazne miejsce pracy. Cicha obecność fizyków i matematyków oraz atmosfera wydarzania się prawdziwych badań naukowych bardzo dobrze wpływają na wewnętrzną motywację oraz poprawiają koncentrację.

Ewa Drygalska

(ur. 1984) – absolwentka filmoznawstwa i doktorantka w Instytucie Amerykanistyki UJ, gdzie przygotowuje pracę doktorską na temat kina blaxploitation. Lubi rap i filozofię postsekularną. Żartuje, że jest feministką.