Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

Podsumowanie 2015 #10: Jacek Skałecki

Artykuły /

+

 

Legendarny Afrojax – Przecież ostrzegałem

Smutek po rozwiązaniu Afro Kolektywu został ukojony solową płytą jego lidera. Ten artystyczny rzyg poziomem nie ustępuje płytom warszawskiej formacji. Michał Hoffmann napisał teksty, w których jest prawda. Co chwilę chce się krzyczeć, że ten facet mówi jak jest. Jeśli ktoś na Przecież ostrzegałem dostrzega tylko wulgaryzmy, to najwyraźniej tylko tyle rozumie.

Drugi sezon Fargo

Nie ma w drugim sezonie postaci równie demonicznej jak Lorne Malvo. Są za to wybitnie irytujący Jesse Plemons i Kirsten Dunst. Ale zdjęcia, ścieżka dźwiękowa, montaż i to wszystko, co z braku lepszego słowa nazywamy klimatem, wynagradza te minusy. Wspaniały serial.

Amy

Zrobienie filmu dokumentalnego o nieżyjącej piosenkarce bez użycia gadających głów było zadaniem karkołomnym. Asif Kapadia pokazał, że można. Amy ogląda się z zapartym tchem, ta historia potrafi poruszyć emocje silniej niż jakikolwiek tegoroczny film fabularny.

 

 –

 

Michel Houllebecq – Uległość

By poszerzyć kontekst, najpierw przeczytałem kultową w niektórych kręgach powieść Obóz świętych Jeana Raspaila, która okazała się obrzydliwa i rasistowska. Spodziewałem się, że kontrowersyjna Uległość może powielać te grzechy. Nic podobnego. Zawieść musi się czytelnik, który – tak jak ja – sięga po powieść, by otrzymać sugestywną wizję państwa zmierzającego ku wyznaniowości. To po prostu książka o czymś innym niż czytamy w opisie na ostatniej stronie okładki. Co więcej, Houllebecq nie pokusił się nawet o stworzenie postaci polityków, które byłyby nośnikami jakichś wartości i postaw. Wykorzystanie osób znanych z francuskiego życia publicznego sprawia, że na kartach powieści są to tylko nazwiska. Cierpi na tym uniwersalizm dzieła, o czym sam Houllebecq przekona się za dziesięć lat, gdy Uległość zostanie zapamiętana nie jako proroctwo nowych czasów, ale zupełnie nieznacząca w bibliografii pisarza kadłubowa satyra. Nie stanie się ta powieść kultowa w żadnym środowisku, nawet skrajnej prawicy – jak to miało miejsce w przypadku Obozu świętych.

Armia – Toń

Najciekawsza polska grupa rockowa lat 90. dziś jest już tylko zakładnikiem pomysłów i manierycznego wokalu swojego lidera. Formuła wyczerpała się już dawno, a płyta Toń jest kontynuatorką tej złej passy. Po Armii nie należy się już niczego spodziewać. Wypada tylko się cieszyć, że była kiedyś zespołem zrzeszającym same wybitne osobowości polskiej muzyki rozrywkowej.

Trzeci sezon House of Cards

Smutno było patrzeć, jaki poziom osiągnął serial, który wiele osób zachęcił do obcowania z tym gatunkiem. Infantylne postrzeganie polityki i groteskowy, szyty grubym ściegiem wątek z rosyjskim prezydentem sprawiają, że nad kolejnym sezonem nie ma co się pochylać.

 

 !

Robodrom

Jeśli muzycy w tak finezyjny sposób potrafią nawiązywać w swoich utworach do historii, literatury i zjawisk społecznych, to nie przeszkadza nawet fakt, że muzyka sprawia wrażenie stworzonej po zażyciu środków psychoaktywnych.

Jacek Skałecki

(ur. 1988) – urodził się i mieszka w Lublinie. Absolwent dziennikarstwa UMCS. Twórca "LUBcastu – podcastu o Lublinie".