Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

Piąty weekend projektu „Zielony Jazdów. Zielony Rynek”

Targi książki kulinarnej, koncert zespołu Kopyt Kowalski, warsztaty szachowe, wykład o architekturze dobra wspólnego, debata o alternatywnych przestrzeniach kultury, pokazy filmów „Rocky” i „Wejście smoka” oraz teatralne zabawy dla dzieci to tylko kilka z atrakcji, które odbędą się w najbliższy weekend na Zielonym Jazdowie. Zaczynamy już w piątek, o godz. 10.00.

Piąty weekend projektu „Zielony Jazdów. Zielony Rynek” rozpocznie się już w najbliższy piątek o godz. 10.00 rano. Otworzą go Targi Książki Kulinarnej, organizowane przez Martę Gessler i jej restaurację Qchnia Artystyczna. To już druga edycja trzydniowego święta łączącego książki i gotowanie. Odbywające się pod hasłem EDUKU-JEMY! wydarzenie to nie tylko okazja, by uzupełnić swoją kuchenną biblioteczkę korzystając z oferty polskich wydawców, księgarń i antykwariatów, ale przede wszystkim możliwość spotkania z niesamowitymi osobowościami: szefami kuchni, autorami książek, badaczami, krytykami kulinarnymi, blogerami i pasjonatami kuchni. Oprócz udziału w licznych debatach będzie można wysłuchać wykładu Marka Cecuły o nowych kierunkach w projektowaniu porcelany, nabyć podczas specjalnej akcji Stragan unikatowe kuchenne produkty stworzone przez polskich projektantów, odwiedzić kulinarny ogród, zobaczyć wystawę makatek kuchennych, a także wziąć udział w jednym z trzech wymienników lub w którymś z licznych konkursów organizowanych przez wystawców i organizatorów. Targi potrwają do niedzieli, do godz. 20.00.

W piątek, o godz. 17.30 Adrianna Marczewska, szefowa kuchni Instalacje Art Bistro poprowadzi kolejne Międzypokoleniowe Warsztaty Kulinarne, tym razem dotyczące letnich przetworów. Uczestnicy zatrzymają w słoikach smaki lata na cały rok – w czasie spotkania poznają łatwe i sprawdzone przepisy na oryginalne weki, między innymi ogórki kiszone z miodem, bakłażany na ostro, cukinię z goździkami i truskawki z imbirem.

O godz. 19.00 rozpocznie się debata, zatytułowana „Autonomiczne przestrzenie kultury – od radykalizmu do egalitaryzmu”, w której wezmą udział: przedstawicielka warszawskiego Autonomicznego Domu Aktywnego i poznańskiego skłotu Od:Zysk – Anna Depczyńska, oraz Michał Wolny z Autonomicznego Centrum Społeczne Cicha4 z Lublina. W ostatnim czasie na mapie polskich miast przybywa miejsc programowo niezależnych od instytucji, programów, projektów czy dotacji. Tworzone są one przez społeczników, aktywistów, animatorów bez, albo z minimalną ilością środków finansowych, głównie dzięki darom i zaangażowaniu wielu osób, które gotowe są poświęcić swój czas i pracę. Celem takich miejsc jest działalność kulturalna, artystyczna i edukacyjna. Zaproszeni goście to twórcy odrębnych „instytucji” z różnych miast Polski. Podczas debaty będą mówić o swojej misji, o tym dlaczego autonomia jest dla nich tak istotną wartością i o jaki świat walczą.

Wieczorem w przestrzeni Zielonego Jazdowa będzie grał DJ – Jan Zielke, a o 22.00 rozpocznie się plenerowy pokaz filmu „Rocky” wyreżyserowanego przez Johna Avildsena. Na początku tytułowego bohatera miał grać Robert Redford lub Burt Reynolds. Trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałby teraz świat, gdyby Sylwester Slallone tak mocno nie obstawał przy tym, że to właśnie on musi wcielić się w główną postać. Zrobiona za niecały milion dolarów opowieść o podrzędnym bokserze o gołębim sercu zarobiła do dziś na świecie ponad 225 razy tyle, zgarniając trzy Oskary i dziesięć nominacji, w tym dwie dla Slya za rolę pierwszoplanową oraz scenariusz. Rocky Balboa bardzo szybko stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych postaci popkultury, a sam film zyskał miano jednego z najważniejszych w historii filmów akcji. „Rocky” to kopalnia hollywoodzkich ikonicznych scen filmowych i kolejne wcielenie realizacji „amerykańskiego snu”. To także opowieść o poszukiwaniu własnej wartości, zrealizowana w duchu kina niezależnego.

Cykl sobotnich wydarzeń rozpoczną Targi Książki Kulinarnej, które potrwają przez cały dzień. Otwarte będzie również targowisko Różyc Bazaristan Aleksandy Wasilkowskiej, na którym tego dnia będzie można kupić m.in.: warzywa, sery kozie, tradycyjne ukraińskie przetwory owocowe, przetwory warzywne, oliwki z Maroka, miody, ziołowe kosmetyki i pasty. O 14.00 rozpoczną się rodzinne warsztaty szachowe „Szachy na trawie”, organizowane przez Miejsce Spotkań Warszawa. Podczas interdyscyplinarnych warsztatów organizatorzy poszukają odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące sztuki gry w szachy. Uczestnicy zaś poznają reguły poruszania się na szachownicy, podstawowe debiuty i posunięcia taktyczne, które pomogą w zamatowaniu przeciwnika.  Poznają również historię gry, odkryją sekrety najsłynniejszych arcymistrzów, a także opanują podstawy „szachowego slangu”. O godz. 16.00 rozpocznie się warsztat kolektywu Kipi Kasza „Alert-śniadaniówki”, podczas którego uczestnicy będą mogli zaprojektować oryginalne opakowanie na drugie śniadanie. Wykorzystają papier, tekturę, tkaninę, sznurki oraz makulaturę  stworzą ulubioną formę – pudełko, koszyk, worek lub plecaczek.

Późnym popołudniem w przestrzeni Zielonego Jazdowa odbędzie się wykład dr. Krzysztofa Nawratka zatytułowany „[Radykalnie inkluzywna] Architektura Dobra Wspólnego”. Podział na przestrzeń publiczną i prywatną jest przyjmowany przez architektów i urbanistów jako oczywistość, co dziwi, choćby w świetle feministycznego hasła „Prywatne jest polityczne”, powtarzanego od lat 60. zeszłego stulecia. Upór architektów by wciąż trzymać się określonej typologii przestrzeni wprost wskazuje na konserwatywny rdzeń myślenia o architekturze i mieście. Architekt, urbanista i teoretyk miasta, dyrektor studiów magisterskich w School of Architecture, Design and Environment w Plymouth University, w Wielkiej Brytanii podczas wykładu podda redefinicji podział na prywatne i publiczne w kontekście przestrzeni miejskiej. Nie po to, by zniszczyć to co intymne, lecz by tworzyć architekturę, w której każdy gest chroniący jednostkową wolność był zarazem gestem tworzącym wspólnotę.

O godz. 21.00 odbędzie się koncert zespołu Kopyt Kowalski. To poznański duet elektroakustyczny, który tworzą Szczepan Kopyt – poeta i gitarzysta oraz Piotr Kowalski – perkusista i producent muzyczny. Ich debiutancki album „buch” z 2011 roku stanowi połączenie nowej poezji z muzyką elektroniczną i alternatywną. W tym roku światło dzienne ujrzał nowy płytomik „kir”. Przynosi on zupełnie inne, surowe, bluesowo-psychodeliczne kompozycje. Muzycy poddali radykalnej redukcji ilość obsługiwanych instrumentów – z całego arsenału pierwszej płyty i setu koncertowego zostały gitara i perkusja, a środek ciężkości został przeniesiony na dobrze rozegrany aranż. To nowa poezja śpiewana, wzbogacona akustycznym rockowym brzmieniem.

Wieczorem na dziedzińcu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się pokaz filmu „Wejście smoka”, wyreżyserowanego przez Roberta Clouse. To pierwszy film wschodnich sztuk walki wyprodukowany w Hollywood, który rozpoczął okres międzynarodowej świetności „kina kopanego” i wyniósł na panteon sławy charyzmatycznego mistrza gatunku, Bruce’a Lee. Historia turnieju walk na tropikalnej wyspie należącej do demonicznego handlarza narkotyków z metalowym szponem zamiast dłoni jest tu tłem dla serii efektownych pojedynków, akrobatycznych popisów i spektakularnych gestów, min. smakowania pierwszej krwi z rany. Całość uzupełnia znakomita funkowo-jazzowa muzyka Lalo Schiffrina, oraz niezapomniane, ekstatyczne jęki i okrzyki walczących.

W niedzielę Targi Książki Kulinarnej odbędą się w godzinach 10.00- 20.00, natomiast targowisko Różyc Bazaristan będzie czynne w godzinach 11.00-18.00. Niedzielny poranek otworzą warsztaty jogi, prowadzone przez fundację Wybieram Zdrowie. Zaś podczas cyklicznych warsztatów, czyli Śniadań Literackich Zielonego Jazdowa omawiane będą fragmenty książki Oty Pavela „Śmierć pięknych saren”. Organizatorki chcą sprawdzić, w jaki sposób światowa i polska literatura mierzy się z problemami ekologii i ekonomii. Warsztaty mają formę luźnej wymiany myśli między uczestnikami zajęć w gościnnej, domowej atmosferze śniadań. Niedzielne południe to również czas dla najmłodszych. Podczas najbliższej edycji „Teatranek”, czyli warsztatowych zabaw dla dzieci współorganizowanych przez Instytut Teatralny maluchy dowiedzą się, czy teatru można dotknąć,  jak smakuje i czy w teatrze potrzebne nam są wszystkie zmysły. To zabawa sensoryczna, podczas której najmłodsi poczują teatr z zamkniętymi oczami, odkryją czym pachnie i jaką ma fakturę.

Program piątego weekendu projektu Zielony Jazdów. Zielony Rynek” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

25 lipca, piątek

10.00 – 20.00 Targi Książki Kulinarnej, Qchnia Artystyczna

17.30 – 19.00 Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne:  Smaki lata przez cały rok, Fundacja Zaczyn i Instalacja Art Bistro

19.00 – 20.30 Debata: „Autonomiczne przestrzenie kultury – od radykalizmu do egalitaryzmu”  Anna Depczyńska, Michał Wolny

21.00 – 24.00  DJ: Jan Zielke

22.00 – 24.00  Pokaz filmu „Rocky”, reż. John G. Avildsen, USA 1976

26 lipca, sobota

10.00 – 20.00 Targi Książki Kulinarnej, Qchnia Artystyczna

11.00 – 18.00 Targowisko: Różyc Bazaristan

14.00 – 16.00 Szachy na trawie – warsztat rodzinny

16.00 – 18.00  Warsztaty designersko-kulinarne: Alert– śniadaniówki

19.00 – 20.00  Wykład: „[Radykalnie inkluzywna] Architektura Dobra Wspólnego”, Krzysztof Nawratek

21.00 – 22.30  Koncert: Kopyt Kowalski

22.00 – 24.00  Pokaz filmu „Wejście smoka”  reż. Robert Clouse, Hongkong/USA 1973

27 lipca, niedziela

10.00 – 20.00 Targi Książki Kulinarnej, Qchnia Artystyczna

11.00 – 18.00 targowisko: Różyc Bazaristan

11.00 – 12.00  Warsztaty jogi

11.30 – 13.00  Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa. Warsztaty z bliskiego kontaktu z książką

12.00 – 13.00  Warsztaty teatralne dla dzieci: Teatranki – Teatr Naturalny. Natura teatralna

Piąty weekend projektu „Zielony Jazdów. Zielony Rynek”

25, 26 i 27 lipca 

Koordynator projektu: Natalia Starowieyska
Współpraca: Martyna Baran
Program wykładów: Maciej Łepkowski, Michał Augustyn
Program filmowy: Grzegorz Kurek, Michał Matuszewski
Program muzyczny: Maciej Łepkowski
Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa: Natalia Malek, Anna Roszman
Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne: Natalia Bet
Warsztaty kulinarno-designerskie Kipi Kasza: Marta Jagniewska

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2

www.csw.art.pl

www.facebook.com/ZielonyJazdow

Podczas trwania projektu Zielony Jazdów. Zielony Rynek Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie czynne do godziny 22.00

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy