• Patronem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO
Eventy | 17.12.2012
Pekao Project Room: Przestrzeń otwarta – przestrzeń zamknięta
Eventy | 17.12.2012

Pekao Project Room: Przestrzeń otwarta – przestrzeń zamknięta

Bank Pekao PROJECT ROOM
Jarema Drogowski

Przestrzeń otwarta – przestrzeń zamknięta

Otwarcie wystawy: 17 grudnia 2012, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 13 stycznia 2013
Kurator: Marcin Krasny

Wstęp wolny

Jarema Drogowski w Bank Pekao Project Room

Już dzisiaj ostatnia w tym roku odsłona Bank Pekao Project Room. O godz. 18 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się wernisaż wystawy „Przestrzeń otwarta – przestrzeń zamknięta” Jaremy Drogowskiego.

Jego najbardziej znana praca, „Kulturysta” sprawiła, że postrzega się go jako artystę streetartowego. Fotografia bezgłowego siłacza, umieszczana na ścianach i murach m.in. w Warszawie i Betlejem, była tak uniwersalna, że jej interpretacja zależała jedynie od kontekstu, w jakim się znalazła. Tym razem, na wystawie w Project Room, Drogowski sam nadaje kontekst swoim pracom, wymykając się etykietce artysty „ulicznego”. Swoje grafiki, zamiast rozklejać na murach, umieszcza w gablotach, opatrując rozbudowanymi komentarzami.

„Zawsze fascynowała mnie złożoność wszechświata – niewiarygodna ilość elementów, które składają się na możliwość zaistnienia życia” – wyznał we wstępie do pracy teoretycznej doktoratu złożonego na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Jego projekt jest próbą uporządkowania tych elementów w ramach niezwykle spójnego, a miejscami dość kontrowersyjnego światopoglądu: otóż źródeł wielu zjawisk fizjologicznych związanych z człowiekiem dopatruje się on w procesach duchowych wynikających z reinkarnacji. Mutacje, nowotwory, a nawet niecałkowite rozdzielenie bliźniąt – wszystko to jego zdaniem lokuje się w ewolucji ducha, prowadzącej do jego pełnej doskonałości. Oprócz grafik Jarema prezentuje na wystawie instalację wideo, której tytuł dał nazwę całemu projektowi.

Bank Pekao PROJECT ROOM:

We współpracy pomiędzy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski a Bankiem Pekao S.A. narodził się projekt wspierający młodą sztukę: Bank Pekao PROJECT ROOM. Sala, w której prezentowane są prace młodych artystów, przyjęła nazwę sponsora. Na przestrzeni dwóch lat, począwszy od 23 kwietnia 2012 r. co dwa tygodnie w poniedziałki prezentujemy najciekawsze projekty przygotowane przez polskich, a także zagranicznych twórców. Bank Pekao PROJECT ROOM stwarza możliwość prezentacji najnowszych i najbardziej interesujących zjawisk artystycznych oraz buduje platformę do dyskusji o współczesnej sztuce, do której zapraszamy artystów, kuratorów, studentów i wszystkich miłośników sztuki.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Banku Pekao S.A.

Patroni medialni Project Room: Wprost, TVP Kultura, Hiro, Mówią na Mieście, Monitor Magazine, Popmoderna

Patroni medialni CSW: Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration