• Patronem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO
Eventy | 29.04.2013
Pekao Project Room: Ada Karczmarczyk „Świadectwo”
Eventy | 29.04.2013

Pekao Project Room: Ada Karczmarczyk „Świadectwo”

Już w najbliższy poniedziałek kolejna odsłona Bank Pekao Project Room. W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się otwarcie wystawy Ady Karczmarczyk „Świadectwo”. Artystka w swojej twórczości łączy trzy wykluczające się i walczące ze sobą światy: popkultury, duchowości i sztuki.

Czy propozycja artysty, który konsekwentnie eksploruje określoną estetykę, niekoniecznie osadzoną w tradycji ikonografii chrześcijańskiej i nieortodoksyjną  może wypełnić lukę po sztuce religijnej w wymiarze aktualnym? Czy Kościół potrzebuje nowej sztuki i do czego? Jako narzędzia promocji czy jako nowego języka pogłębiającego porozumienie z potencjalnym wiernym?

Sztuka bezkonfliktowo towarzyszyła religii tak długo, jak długo pełniła funkcję ilustratorską. Odkąd jednak rozszerzyła swoje kompetencje w obszarze treści dzieła, nie stroniąc od niekanonicznych interpretacji, dystans między nimi zaczął szybko rosnąć. Dziś produkcja artystyczna związana z Kościołem niewiele ma wspólnego ze sztuką, w najlepszym wypadku są to kopie starych mistrzów, w najgorszym – tandetne obrazki i oleodruki.

Ada Karczmarczyk (ur. 1985) – artystka multimedialna, performerka, blogerka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Laureatka konkursów artystycznych: „Kanonu Twórców”,  „Doliny Kreatywnej” i prestiżowego „Samsung Art Master” . Uczestniczka międzynarodowych i krajowych wystaw m.in.  „Night Shots” w Platform Gallery w fińskiej Vaasa (2009), „Art must be beautiful” w poznańskim Starym Browarze (2008),„Girl Power!” w białostockiej Galerii Arsenał (2010), „Letni Nieletni” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie (2010), „Samsung Art Master” w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie(2010), „The American Experience” w Juvenal Reis Studios w Nowym Jorku (2010), „Open City” w Lublinie(2011), „8 dzień tygodnia” w Galerii 13 Muz w  Szczecinie, „Revolving Dysfunction” w Gruzińskim Tbilisi ( 2011), „Polish Box” w Maxo Gallery w  Barcelonie, „Poland is not yet lost” w MicaMoca Gallery w Berlinie(2011), „Między rzeczywistością a nie rzeczywistością” w galerii Manhattan w Łodzi (2012) oraz „Od Faraona do Lady Gagi” w Muzeum Narodowym w Warszawie (2012). W 2010 odbyła rezydencję artystyczną w Nowym Jorku. Obecnie pracuje i mieszka w Warszawie.

Bank Pekao PROJECT ROOM:

We współpracy pomiędzy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski a Bankiem Pekao S.A. narodził się projekt wspierający młodą sztukę: Bank Pekao PROJECT ROOM. Sala, w której prezentowane są prace młodych artystów, przyjęła nazwę sponsora. Na przestrzeni dwóch lat począwszy od 23 kwietnia 2012 r. co dwa tygodnie w poniedziałki prezentujemy najciekawsze projekty przygotowane przez polskich, a także zagranicznych twórców. Bank Pekao PROJECT ROOM stwarza możliwość prezentacji najnowszych i najbardziej interesujących zjawisk artystycznych oraz buduje platformę do dyskusji o współczesnej sztuce, do której zapraszamy artystów, kuratorów, studentów i wszystkich miłośników sztuki.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Banku Pekao S.A.

Patroni medialni Project Room:

TVP Kultura, Hiro, Mówią na Mieście, Monitor Magazine, Popmoderna

Patroni medialni CSW: Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration

Bank Pekao PROJECT ROOM

Ada Karczmarczyk

Świadectwo

otwarcie: 29 kwietnia 2013, g.19.00

godz. 19.30 – set didżejski

Wystawa potrwa do 19 maja 2013
Kuratorka: Monika Szewczyk