• Patronem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO
Eventy | 15.07.2014
Original Source Up To Date Festival Prezentuje: Ambient Park 2014
Eventy | 15.07.2014

Original Source Up To Date Festival Prezentuje: Ambient Park 2014

Minął kolejny rok od ostatniej edycji Ambient Parku, który już na stałe wpisał się w białostocki kalendarz letnich wydarzeń. Co roku staramy się stworzyć harmonię między muzyką ambientalną a miejscem, w którym dzieje się to wydarzenie a mianowicie w samym sercu białostockich Plant. Te muzyczne rozkosze będące jednocześnie widowiskowym przedsmakiem festiwalu Original Source Up To Date zaczną się 15 sierpnia już o godzinie 13:00 i potrwają do późnych godzin nocnych. Obiecujemy, że szybko zapomnicie o tym, że jesteście w miejskim parku. Samej muzyce towarzyszyć będą przeróżne wrażenia pozamuzyczne: instalacje, niekonwencjonalna scenografia i iluminacja otoczenia. Wyjątkowym momentem każdego Ambient Parku są koncerty uznanych postaci sceny ambientalnej. Piątą edycję wydarzenia uświetnią tym razem dwaj goście z zagranicy: Rafael Anton Irisarri ze Stanów Zjednoczonych oraz Svarte Greiner z Norwegii.

Rafael Anton Irisarri to pochodzący z Seattle kompozytor, multi-instrumentalista, artysta interdyscyplinarny i kurator. Na światowej scenie kojarzony jest przede wszystkim z ambientem, brzmieniamy dronowymi czy współczesną muzyką klasyczną, ale jego działalność wykracza daleko poza pole czysto muzyczne. Często angażuje się w organizację wydarzeń artystycznych, projekty, w których łączone są różne formy sztuki oraz w warsztaty, np. z field recordingu. Twórczość muzyczna Rafaela to połączenie pulsujących basów, płynących tonów i wciągających tekstur przekładających się na niesamowitą atmosferę jego utworów. Zróżnicowane formy wyrazu Irisarriego mają jednak wspólny mianownik: piękno muzyki elektronicznej graniczącej z symfoniczną. Na Ambient Parku wystąpi na żywo ze specjalnym show 4.1 surround doskonale wykorzystującym przestrzenie białostockich Plant. Szykujcie się na niespotykane przeżycia, bo artysta, który współpracował z Biosphere, Fenneszem, Echospace czy Pantha Du Prince oraz grał już na tak znakomitych festiwalach jak Sonar w Barcelonie czy Mutek w Montrealu nie pojawia się przypadkowo na tej imprezie.

http://www.facebook.com/rafaelantonirisarri

http://irisarri.org/

Svarte Greiner to alias Erika K. Skodvina – norweskiego artysty mieszkającego obecnie w Berlinie. Oprócz solowej muzycznej działalności jako Svarte Greiner, Erik tworzy wraz z Otto Totlantem duet Deaf Center. Na tym jednak działalność Erika się nie kończy. Na co dzień pracuje jako grafik, tworzący głównie na zlecenie wytwórni płytowych, artystów i zleceniodawców związanych z przemysłem muzycznym. Prowadzi również wytwórnie płytową Miasmah słynącą z doskonałej selekcji wydawnictw oscylujących wokół ambientu, eksperymentalnej elektroniki i modern classical. Svarte Greiner skupia się na  mroczniejszych areałach muzyki. Jego brzmienie charakteryzuje wyraźnie filmowy, działający na wyobraźnię  charakter, a użycie trasków, dronów i niepokojących dźwięków zdecydowanie wzmacnia siłę twórczości Erika.

http://www.facebook.com/pages/Svarte-Greiner/203865856355124

http://www.miasmah.com/

Znamienitych gości godnie supportować będzie białostocki producent – Wound – tworzący muzykę z pogranicza ambientu, drone’u oraz form glitchu. W jego muzyce instrumenty takie jak smyczki czy pianino swobodnie przeplatają się z elektronicznymi, nieoczywistymi dźwiękami tworząc odrealnioną mieszankę z pogranicza snu, koszmaru i jawy. Jako Wounds wydał płyty w netlabelach w Polsce oraz w Finlandii jednakże w tym roku postanowił skierować swoją twórczość na bardziej osobiste tory, skąd zmiana nazwy. Jego najnowsza płyta „Clinomania” zostanie wydana w tym roku.

http://www.facebook.com/woundsmusic

http://wounds.bandcamp.com/

Na dzienną część wydarzenia oprawę muzyczną przygotują DJ i promotorzy kojarzeni z kolektywem, wytwórnią płytową i sceną festiwalową w jednym – Technosoul. Dtekk i Essence starannie wyselekcjonują utwory, które umilać będą sierpniową sielankę w parku miejscami zabierając słuchaczy w lekko niebezpieczne i mroczne rejony.

http://www.technosoul.pl/

Ambient Park to wydarzenie kierowane do wszystkich Białostoczan o charakterze prorodzinnym i ekologicznym. Postaramy się, aby i w tym roku dwie siły – przyroda i muzyka stały się czynnikami zwalniającymi wszechobecny pośpiech oraz zwróciły uwagę na edukację ekologiczną, która jest tak ważna zwłaszcza tu, w sercu zielonych płuc Polski. Partnerem akcji jest „Nasz Białystok jest Eko”

Zapraszamy na http://www.ambientpark.pl

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.