• Patronem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO
Eventy | 15.04.2013
Odmienne stany świadomości: „Wkraczając w pustkę”
Eventy | 15.04.2013

Odmienne stany świadomości: „Wkraczając w pustkę”

17 kwietnia o godz. 20:30  Małopolski Ogród Sztuki zaprasza na kolejną odsłonę cyklu filmowego „Odmienne stany świadomości”. Tym razem głównym punktem programu będzie projekcja jednego z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych filmów narkotykowych ostatnich lat. „Wkraczając w pustkę” (2009). Gaspar Noé, nazwał swoje dzieło „melodramatem psychodelicznym”, krytycy zwracali uwagę na jego powiązanie z „Tybetańską Księgą Umarłych”. Narracja filmu podporządkowana jest out-of-body experience, doświadczeniu oddzielenia się ducha od ciała, które charakterystyczne jest dla DMT –  substancji psychoaktywnej zażywanej przez głównego bohatera filmu. Film Noego jest jednak przede wszystkim olśniewającym przeżyciem audiowizualnym, jedną z najbardziej odważnych prób przełożenia doświadczenia psychodelicznego na język filmu.

Przed projekcją w kawiarni Pauza In Garden odbędzie się dyskusja z Kamilem Sipowiczem, autorem „Encyklopedii polskiej psychodelii. Od Mickiewicza do Masłowskiej, od Witkacego do street-artu”.

Dyskusję oraz krótki wstęp do filmu poprowadzi Michał Gulik.

Bilety w cenie 8 zł do nabycia w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (Pl. Św. Ducha 1) lub na 2 godziny przed wydarzeniem w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12).
Rezerwacje: 12 424 45 28; 12 424 45 25

* Cykl „Odmienne stany świadomości” dotyczy roli środków psychoaktywnych w kulturze popularnej. Filmy są pretekstem do dyskusji na temat drażliwego w naszym kraju zagadnienia narkotyków. Jej celem jest poszerzenie świadomości dotyczącej kulturowych, prawnych i społecznych kontekstów używania substancji psychoaktywnych. Comiesięczne pokazy prowadzone będą przez Michała Gulika, doktoranta Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, który na kolejne odsłony zapraszać będzie badaczy kultury, społeczników i naukowców zajmujących się powyższym tematem.

Patronat:

 

Małopolski Ogród Sztuki
ul. Rajska 12, 31-124 Kraków
www.mos.art.pl