• Patronem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO
Eventy | 19.11.2012
Klasycy europejskiej animacji na festiwalu Etiuda&Anima
Eventy | 19.11.2012

Klasycy europejskiej animacji na festiwalu Etiuda&Anima

Podczas rozpoczynającego się 23. listopada XIX Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima widzowie będą mogli nie tylko zobaczyć najnowsze światowe animacje i produkcje studenckie, ale również nadrobić zaległości w filmowej edukacji. Bohaterami retrospektyw w ramach kolejnej odsłony cyklu „Klasycy europejskiej animacji” będą trzej wybitni twórcy ze Starego Kontynentu: Borivoj Dovniković Bordo, Bruno Bozzetto oraz Jean-Francois Laguionie.

Pierwszy z nich jest jednym z czołowych przedstawicieli słynnej Zagrzebskiej Szkoły Animacji. Gra skojarzeń, ironia i satyra pozwalały filmowcom z jej kręgu wyśmiewać system, który w zderzeniu z indywidualizmem jednostki odsłaniał swoją karykaturalność. Animacje Dovnikovicia to społeczne i polityczne metafory, w warstwie formalnej wyróżniające się szkicowością rysunku, brakiem dialogów, interesującym wykorzystywaniem muzyki i dźwięków. Takie filmy, jak Uroczystość, Krek, Ciekawość, przyniosły twórcy uznanie i nagrody na międzynarodowych festiwalach. Bordo będzie również przewodniczącym jury konkursu Etiuda.

Bruno Bozzetto to jedyny reżyser, który w latach 60. i 70., podczas dwudziestoletniego zastoju włoskiej animacji, realizował pełnometrażowe filmy animowane. Pierwszą animację stworzył już w wieku 20 lat i od tej pory nieustająco pracuje nad kolejnymi projektami. Jego najbardziej znanym dziełem jest stylizowany na Fantazję Disneya cykl krótkich metraży do muzyki klasycznej o nazwie Allegro Non Troppo. W latach 70. stworzył charakterystyczną i niezwykle popularną postać niskiego, niepozornego Pana Rossi, bohatera wielu późniejszych animacji. Zarówno styl tych filmów, jak i sama postać doskonale charakteryzują temperament twórczy Bozzetta, na który składają się zamiłowanie do klasycznej animacji, zabawna kreska, polityczne podteksty i satyryczne tony. Jest laureatem Złotego Niedźwiedzia za Pana Tao, był także nominowany do Oscara za Koniki polne.

Jean-Francois Laguionie to jeden z najbardziej wszechstronnych francuskich animatorów. XIX MFF Etuida&Anima proponuje widzom retrospektywę krótkometrażowej twórczości Francuza z lat 60. i 70., która cechuje się liryzmem, nastrojowością, nawiązaniami do malarskiego impresjonizmu. Artysta jest laureatem Cezara oraz licznych wyróżnień na prestiżowych festiwalach animacji. Podczas prezentacji animowanych krótkometrażówek powstałych na przestrzeni 20 lat będziemy mieli okazję śledzić twórczą drogę autora, wyznaczaną przez nieustanne eksperymenty i poszukiwania właściwej formy wyrazu.

Podczas festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć również najnowszy pełnometrażowy film Francuza pod tytułem Obraz – filmowy hołd złożony takim artystom, jak Marc Chagall, Amedeo Modigliani, Pablo Picasso i Henri Matisse. W filmie tym postaci na niedokończonym obrazie ożywają i postanawiają wyruszyć poza jego ramy…

XIX MFF Etiuda&Anima odbędzie się w Krakowie, w dniach 23–29 listopada. Więcej informacji na www.etiudaandanima.com.