• Patronem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO
Varia | 26.03.2012
Dupex
Varia | 26.03.2012

Dupex

Mężczyzna, lat siedemdziesiąt, wychodzi z domu. Słońce świeci, drzewa umajone. Słychać What a Wonderful World. Na słowa „I see friends shaking hands” nasz bohater napotyka przyjaciół, których pozdrawia ukłonami. Koledzy grający w parku w szachy wołają: Kochany, chodź na partyjkę! Rozlega się odgłos zatrzymanej nagle taśmy.

BOHATER ze smutkiem
Nie mogę, spieszę się.

I SZACHISTA wstając od stolika i zastępując BOHATEROWI drogę
Jak to?

BOHATER
Przepraszam, ale naprawdę nie mogę.

II SZACHISTA zaciskając pięści
Dokąd ty się, kurwa, spieszysz? Jesteś przecie na emeryturze.

SZACHIŚCI śmieją się szyderczo. Z sąsiednich stolików przychodzą INNI SZACHIŚCI, otaczają BOHATERA i zaczynają go popychać

BOHATER
Panowie, kiedy ja naprawdę nie mogę!

III SZACHISTA przedrzeźniając
Nie mogę, nie mogę!

IV SZACHISTA
Pewnie za ciankie towarzystwo, jak na standardy kolegi, co? Kolega szanowny się więcej nie zniży do małej partyjki szaszków, co? Co?

Wszystko zaczyna wirować, a spośród szarzejących twarzy wydobywa się powtarzane jak echo słowo: Co? Ekran wypełnia się czernią. Aż tu nagle:

SERIALOWY AKTOR w zbliżeniu na twarz
Świat znów może być piękny! Jest przecież Dupex!

Okazuje się, że AKTOR ubrany w biały, sztywnosprężysty strój w kształcie walca, jest CZOPKIEM. Na ekranie pojawia się okrągła, brązowofioletowa komnata, na niektórych połaciach poprzecinana czerwonymi żyłami, niby rudą żelaza. Te właśnie żyły skutecznie maskuje CZOPEK, uzbrojony w pędzel i kubeł żółtozielonej, gliniastej cieczy.

KRYSTYNA CZUBÓWNA
Psychoaktywna formuła Dupexu – opracowana przez szwajcarskich specjalistów (ukazują się FARMACEUCI w białych kitlach) – przywróci twojemu odbytowi kondycję sprzed lat.

Na ekranie ogarnięta śnieżycą grupa ziemianek i szałasów, potem seria zbliżeń na przepełnione rozkoszą twarze okutanych w skóry AZJATÓW. Znowu gra muzyka, słychać słowa: I see skies of blue, clouds of white.

CZUBÓWNA
Badania przeprowadzone w homoseksualnej wiosce na środkowej Syberii wykazały, że Dupex pozwala wyleczyć 99% problemów związanych z odbytem i jelitem grubym. Teraz ty i twoi znajomi możecie korzystać z życia bez ograniczeń!

BOHATER toczy szybką partię z IV SZACHISTĄ, a pozostali SZACHIŚCI gromadzą się wokół, uważnie śledząc każdy ruch. Spoza pleców BOHATERA wyłaniają się: CZOPEK, CZUBÓWNA, FARMACEUCI i AZJACI. BOHATER matuje IV SZACHISTĘ. Zrywa się z miejsca, wchodzi na stolik, wyskakuje z uniesioną prawicą i spada na pośladki, na ogromny dmuchany materac.

WSZYSCY
Bez Dupexu – dupa blada!

LORD VADER wyciągając dłoń i zaciskając ją na niewidzialnej szyi
Lek niewłaściwie stosowany może prowadzić do śmierci w męczarniach.

Gliwice (Harcerska), 30 VII 2011

 

Łukasz Łoziński

Łukasz Łoziński

(ur. 1989) – literaturoznawca, antropolog, copywriter. Przygotowuje doktorat o społeczności współczesnych elegantów i dandysów. Interesuje się free jazzem i rock'n'rollem. Pisze blog Niewesołe humoreski.