• Patronem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO
Eventy | 25.02.2013
Cykl filmowy „Odmienne stany świadomości”
Eventy | 25.02.2013

Cykl filmowy „Odmienne stany świadomości”

Cykl „Odmienne stany świadomości” dotyczy roli środków psychoaktywnych w kulturze popularnej. Filmy są pretekstem do dyskusji na temat drażliwego w naszym kraju zagadnienia narkotyków. Jej celem jest poszerzenie świadomości dotyczącej kulturowych, prawnych i społecznych kontekstów używania substancji psychoaktywnych. Comiesięczne pokazy prowadzone będą przez Michała Gulika, doktoranta Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, który na kolejne odsłony zapraszać będzie badaczy kultury, społeczników i naukowców zajmujących się powyższym tematem.

Głośny dokument, który podejmuje się refleksji nad amerykańską „wojną narkotykową”. Zarysowuje historyczny kontekst penalizacji substancji psychoaktywnych, od prohibicji lat 20. po współczesną politykę narkotykowa, zainicjowaną przez George’a Busha. Poprzez wywiady z ponad 150 przedstawicielami władz, policji, nauki i samych użytkowników substancji psychoaktywnych proponuje przemyślenie na nowo prawnokulturowych aspektów funkcjonowania narkotyków.

Przed pokazem odbędzie się dyskusja z dr Mateuszem Klinowskim poświęcona zagadnieniu narkopolityki w Polsce.

Dr Mateusz Klinowski – wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, dziennikarz obywatelski, polityk lokalny. Współpracował z Polską Siecią Polityki Narkotykowej.

 

Odmienne stany świadomości –

„Breaking the Taboo” (2011)

reż. Cosmo Feilding Mellen

26 lutego, 18:00

 

kurator: Michał Gulik

koordynacja: Piotr Sikora

 

Małopolski Ogród Sztuki
ul. Rajska 12, 31-124 Kraków
www.mos.art.pl