Naciśnij ESC aby opuścić wyszukiwarkę

Charlotte Beaudry „Kusicielka”

Prowokujące obrazy Charlotte Beaudry przywołują na myśl sposoby, jakimi posługują się kobiety, uwodząc mężczyzn. Wystawa zatytułowana Kusicielka, prezentująca kilkanaście prac malarskich, a także wideo oraz rzeźbę, rozpoczyna się 26 czerwca w MOCAK-u.

Charlotte Beaudry to belgijska artystka, która otrzymała nagrodę im. Georges’a Collignon w Mamac oraz nominację do nagrody Ariane de Rothschild. Była również stypendystką programu Partners in Art. W twórczości artystki dominują przedstawienia kobiet i ich świata związanego z typowymi dla płci pięknej rytuałami i akcesoriami.

Choć malarstwo uważane jest w świecie sztuki współczesnej za anachroniczne, stanowi główne medium, jakim odważnie posługuje się artystka. Jak zauważa dr Petra Van Brabandt z Sint Lucas University College of Art&Design w Antwerpii w tekście opisującym wystawę: artystki zazwyczaj wolą wykorzystywać inne media i strategie, niż malarstwo. Dzieje malarstwa bowiem to nieopowiedziana historia wykluczenia i uprzedmiotowienia kobiet, uciszanych z każdym pociągnięciem pędzla i na każdym czystym płótnie. Z tym uprzedmiotowieniem Beaudry walczy poprzez swoje dzieła. Wśród prac znajdują się przedstawienia włosów, sukienek, pomalowanych na kolorowo paznokci, wyrwanych z kontekstu, uwolnionych i prowokujących do myślenia o tym, czym posługują się kobiety, uwodząc. Przykładowo obraz „Dionaea muscipula” przedstawia roślinę, która za pomocą barwy i słodkiej wydzieliny wabi owady, zaś w rzeźbie „Przyjemność” ruchomy palec zachęca do eksploracji, obiecując rozkosz. Artystka odnosi się również do problemu konsumpcjonizmu, pokazując szeroko zalewające nas dobra i ich wpływ na kształtowanie kobiecej tożsamości kulturowej. W swojej projekcji wideo zatytułowanej Anne Beaudry bada kobiecą tożsamość w kontekście widowiska i konsumeryzmu społeczeństwa.

Wśród motywów, jakimi operuje Charlotte Beaudry, znajdziemy również odwołania do świata męskiego. Przedstawienia bywają bardzo bezpośrednie, mają wręcz erotyczny charakter. Jej prace wyróżniają się na tle bogatej tradycji sztuki feministycznej.  Nie są jedynie afirmacją kobiecości, ale rodzajem samokrytyki. Artystka nie nawołuje do odrzucenia męskości, ale proponuje pełniejszą krytykę społeczeństwa i konsumeryzmu, a także radykalnego zawłaszczenia dziedziny uwodzenia, seksualności i przemocy.

 

Charlotte Beaudry

„Kusicielka

Wernisaż: 26.6.2013

Wystawa otwarta w dniach: 27.6 – 29.9.2013

Kurator: Monika Kozioł

Koordynator: Jeanne Pagin

 

Charlotte Beaudry urodziła się w 1968 roku w Huy w Belgii, mieszka i pracuje w Brukseli. Tworzy obrazy, rysunki, wideo. Jej dzieła znajdują się między innymi w kolekcjach FMAC Fonds Municipal d’Art Contemporain de la Ville de Paris, Collection d’art contemporain de la Banque Nationale de Belgique, Collection Charles Vandenhove.