• Patronem wydania jest Kraków Miasto Literatury UNESCO
Eventy | 19.11.2012
„Trwałe rzeczy” Magdaleny Karpińskiej w Bank Pekao Project Room
Eventy | 19.11.2012

„Trwałe rzeczy” Magdaleny Karpińskiej w Bank Pekao Project Room

19 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się otwarcie wystawy  malarstwa Magdaleny Karpińskiej „Trwałe rzeczy”. To już 15 wystawa w ramach Bank Pekao Project Room – projektu wspierającego młodą polską sztukę. 

Dla Magdaleny Karpińskiej (ur. 1984)  przeszłość jest dziś, tylko dalej. Poetyka, którą się posługuje artystka, estetyka pożółkłych fotografii, starych obrazów i ręcznie pisanych pamiętników nie należy więc do przeszłości, lecz jest na wskroś współczesna. W obrazach Karpińskiej pojawiają się liczne odwołania do motywów tkwiących w osobistej historii jej bliskich, obecnych na zdjęciach w prywatnych albumach.

Obrazy Karpińskiej powstają w pracochłonnej technice tempery jajowej, popularnej przed wynalezieniem malarstwa olejnego. Zamiast wykorzystywać farby gotowe, oparte na sztucznej emulsji, artystka sama uciera żółtka z pigmentem. Teoretyk wczesnorenesansowego malarstwa Cennino Cennini uczył: „Jeżeli położysz temperę grubą warstwą, to farba szybko popęka i oderwie się od ściany”, toteż Karpińska długo cyzeluje każdy obraz, dziennie kładąc najwyżej dwie warstwy farby, pracując jednocześnie nad kilkoma płótnami. Najważniejsza dla niej jest materialność, przedmiotowość i trwałość prac. Jak sama mówi: „Właśnie tym w dużej mierze przedmiot różni się od idei – wymaga poniesienia odpowiedzialności za konkretną decyzję. Genialnych koncepcji jest tyle, że nie nadążam z zachwytem”.

Magdalena Karpińska – ur. 1984 w Warszawie, studia na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2003-2008. W roku 2008 dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego, aneks do dyplomu w pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. Mieszka i pracuje w Warszawie. Wystawy indywidualne: „Nie tak strzyżono szpalery”, Galeria Czarna, Warszawa (2011),  „Panowie, wiatr hula. Zwierzyny tam nie będzie”, Galeria Emdes, Wrocław (2011). Wystawy grupowe:Przeprojekt 004 : Second hand”, CSW Znaki Czasu w Toruniu (2012), „Co robi malarz, wystawa konkursowa Gepperta” (2011), Szóste Triennale Młodych, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2011).

Wystawa na Facebooku: https://www.facebook.com/events/477955535582240/?ref=ts&fref=ts

Wstęp na wystawy w ramach Bank Pekao Project Room jest bezpłatny.

Bank Pekao PROJECT ROOM:

We współpracy pomiędzy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski a Bankiem Pekao S.A. narodził się projekt wspierający młodą sztukę: Bank Pekao PROJECT ROOM. Sala, w której prezentowane są prace młodych artystów, przyjęła nazwę sponsora. Na przestrzeni dwóch lat począwszy od 23 kwietnia 2012 r. co dwa tygodnie w poniedziałki prezentujemy najciekawsze projekty przygotowane przez polskich, a także zagranicznych twórców. Bank Pekao PROJECT ROOM stwarza możliwość prezentacji najnowszych i najbardziej interesujących zjawisk artystycznych oraz buduje platformę do dyskusji o współczesnej sztuce, do której zapraszamy artystów, kuratorów, studentów i wszystkich miłośników sztuki.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Banku Pekao S.A.

Patroni medialni Project Room: Wprost, TVP Kultura, Hiro, Mówią na Mieście, Monitor Magazine, Popmoderna

Patroni medialni CSW: Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration